Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko přišlo o tisíce tanků. Ukrajina jich má už víc, ukazují data

Ukrajinský tankista v Doněcké oblasti (13. června 2023) foto: Reuters

Kyjev má už díky západní pomoci a ruským ztrátám více tanků než Moskva. Vyplývá to z neoficiálních dat shromážděných nezávislými analytiky a citovanými agenturou Bloomberg. O problémech Ruska s tanky hovořil i šéf britského generálního štábu.
  19:34

Rusko ztratilo za víc než rok války započaté v únoru 2022 přes 2 000 z 3 417 tanků. Nyní jich má 1400, uvádí data Oryxu, nizozemského portálu pracujícím s otevřenými zdroji.

Oproti tomu Ukrajina, která na počátku invaze měla 987 tanků, díky západní pomoci jejich počet zvýšila na 1 500.

Západ podle údajů Kielského institutu pro světovou ekonomiku dodal od začátku války Kyjevu 471 nových tanků. Dalších 286 jich má ještě dorazit, uvádí s odkazem na data institutu agentura Bloomberg.

Podobně Ukrajina trochu vyrovnala rozdíl v dělostřelectvu a salvových raketometech, ačkoliv ne tak výrazně. Ruské počty těžkých zbraní se propadly z 2 300 na 1 900, naopak u Ukrajinců se jejich počet zvýšil z 730 na 1 100. Rusko na začátku války mělo 1 100 salvových raketometů, nyní jich má 841. V případě Ukrajiny jejich počet vystoupal z 354 na 427.

Ruské katastrofické selhání

O výrazných ruských ztrátách hovořil i náčelník britského generálního štábu Tony Radakin. „Rusko ztratilo téměř polovinu bojeschopnosti své armády. Loni vystřelilo 10 milionů dělostřeleckých střel, ale v nejlepším případě dokáže vyrobit 1 milion střel ročně. Přišlo o 2 500 tanků a v nejlepším případě může vyrobit 200 tanků ročně.“

Podle Radakina je Rusko momentálně tak vojensky oslabené, že proti Ukrajině není schopné vést ofenzivu. Invazi na Ukrajinu popsal jako „katastrofické selhání pro Rusko“.

Moskva západní informace odmítá. Bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je v současnosti zástupcem předsedy státní bezpečnostní rady, prohlásil, že jen letos ruské zbrojovky vyrobily už více než 600 tanků. Ruské ministerstvo obrany označilo Radakinova slova za „lži“, určené k „získání peněz peněz ze stagnujícího rozpočtu na nákup nových zbraní pro armádu a nahrazení šrotu dodávaného na Ukrajinu.“

Rusko též opakovaně uvádí, že se jeho armádě daří ničit západní modernější vojenské vybavení. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že se jim podařilo zničit všechny německé tanky Leopard poslané na Ukrajinu z Polska a Portugalska. Německo žádnou takovou informaci nepotvrdilo. Dřívější podobné vyjádření se ale ukázalo být nepravdivým, Rusové místo tanků zničili traktory.

Podle zpráv z Ukrajiny se Rusko potýká s takovým nedostatkem tanků, že na Ukrajinu poslalo i staré sovětské tanky T-54 a T-55. Do nich dávají výbušniny a posílají je proti ukrajinským pozicím jako sebevražedná vozidla. Strategie připomíná tu, kterou aplikují syrští džihádisté.

Agentura Blooomberg podotýká, že vzhledem k tomu, že obě válečné strany pečlivě hlídají informace o svých ztrátách, odhady jsou vždy přibližné. Ztráty tedy mohou být větší, než se uvádí.

Specialista na pozemní válku z londýnského Institutu pro mezinárodní studia Yohann Michel podotýká, že, Rusko musí část svých sil nechat na obranu svého rozsáhlého území. Moskva musela reagovat na průnik proukrajinských ruských dobrovolníků i vzpouru žoldnéřské Wagnerovy bojové skupiny.

Chvála ukrajinské protiofenzivy

Lehce vyšší počet tanků ale nedává Ukrajině až takovou výhodu, upozorňuje Michel. „I když je situace početně vyrovnanější, tak to tak nefunguje. Problém je v tom, že Ukrajina nyní potřebuje získat zpět území, takže vede ofenzivu proti dobře připravené obraně a k tomu potřebujete silnou převahu.“

Podle některých pozorovatelů ofenziva nepostupuje tak rychle, jak se čekalo. Ukrajinský velitel generálního štábu Valerij Zalužnyj řekl, že jej slova o pomalé protiofenzivě „vytáčejí, protože každý krok ukrajinských vojáků je vykoupený krví“.

Jeho britský protějšek se Ukrajinců zastal. Na jejich bojové operace pěl chválu. „Dokonce i v posledních několika týdnech Ukrajina získala zpět více území než kolik Rusko dobylo za poslední rok,“ upozornil Radakin.

„Otázkou je, jak vzít více než tisíc kilometrů dlouhou frontovou linii a udělat z ní větší problém pro Rusko než pro Ukrajinu?“ podotýká šéf britského generálního štábu s tím, že Ukrajinci účinně používají strategii průzkumných útoků, aby roztáhli ruské síly. „Proto jste svědky toho, že Ukrajina zkoumala a prováděla fingované pohyby na několika osách.“

15. března 2023

Autor: