Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okupovaným Berďanskem otřásly výbuchy, z přístavu rychle odplouvaly lodě

Svět

  7:01aktualizováno  15:46
V Ruskem okupovaném městě Berďansk na jihovýchodě Ukrajiny bylo slyšet několik výbuchů. Představitel okupační správy potvrdil zásah v prostoru tamního přístavu. V ukrajinské metropoli opět zasahovala protivzdušná obrana. Ta podle náčelníka vojenské správy sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů. I ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Kurskem několik ukrajinských dronů.

Na záznamech z Berďansku na jihu Záporožské oblasti je vidět kouř v blízkosti námořního přístavu, přičemž média hovoří o nejméně šesti explozích. O explozích ve městě informuje také ukrajinská agentura Ukrinform s odvoláním na vyjádření ukrajinské správy města, podle níž byly zasaženy pozice okupačních sil.

Deník Ukrajinska pravda s ovdoláním na vojenskou správu napsal, že z přístavu urychleně odplouvaly lodě.

Zástupce Ruskem dosazené okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov nejprve napsal, že ukrajinské ozbrojené síly se „pokusily provést na město raketový úder“ a že pracovala protivzdušná obrana, později informoval o zásahu námořního přístavu. „Podle předběžných informací nejsou oběti ani škody,“ sdělil na Telegramu Rogov.

Později psal o devíti zraněných, kteří byli hospitalizováni. „Informace o zabitých se upřesňují,“ sdělil a sdílel stejné video, které dříve publikoval kanál Politika země, přičemž Rogov zveřejnil pouze jeho část. Agentura Reuters k záběrům poznamenala, že byla schopna potvrdit, že pocházejí z Berďansku, ale nemohla ověřit datum, kdy byly natočeny.

Rogov kromě toho podle ruské státní tiskové agentury TASS řekl, že útok byl proveden pravděpodobně raketami Storm Shadow, které Kyjev obdržel od Velké Británie. Ukrajinská armáda se k dění v Berďansku oficiálně nevyjádřila. Ruská armáda město, kde před válkou žilo přes 100 tisíc lidí, obsadila koncem loňského února, několik dnů po začátku invaze do sousední země.

Nad ruským Kurskem pak tamní protivzdušná obrana sestřelila ukrajinské drony. „Prosím obyvatele Kursku zachovat klid, město spolehlivě chrání naši vojáci,“ napsal na sociální síť Roman Starovojt, gubernátor Kurské oblasti, která hraničí s Ukrajinou.

Ruské příhraniční regiony hlásí od začátku ruské invaze na Ukrajinu poměrně často ostřelování nebo útoky bezpilotních letounů na svá území. Viní z nich Kyjev, který ale tyto zprávy ponechává bez komentáře, anebo odmítá, že by útočil na ruské území.

Letecký poplach na Ukrajině byl zase vyhlášen poté, co ruské bombardéry nad Kaspickým mořem vypustily střely s plochou dráhou letu. Kyjevské úřady vyzvaly obyvatele ukrajinského hlavního města, aby zůstali v krytech až do odvolání leteckého poplachu a aby nesdíleli na sociálních sítích záběry pořízené během náletu.

„V oblasti je zvýšené nebezpečí vzdušného útoku. Protivzdušná obrana zasahuje proti nepřátelským cílům,“ uvedla oblastní vojenská správa podle listu Ukrajinska pravda. „Ve městě jsou výbuchy, zasahuje protivzdušná obrana. Další vlna bezpilotních letounů utočí na Kyjev,“ uvedl starosta Vitalij Kličko.

„Terorizování Kyjeva vzdušnými útoky pokračuje,“ napsal na sociální síti šéf vojenské správy Serhij Popko, podle kterého „šílení teroristé prakticky bez přestávky útočí na hlavní město – za šest dní podnikli už šestý vzdušný útok“.

Konstatoval, že nepřítel pokaždé mění zbraně, a tak po balistických raketách z předchozího dne tentokráte zaútočil současně drony Šáhed íránské výroby a střelami s plochou dráhou letu, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95MS z oblasti Kaspického moře.

„Ale naše síly protivzdušné obrany jsou prostě úžasné! Podle předběžných informací odhalily nad Kyjevem a v okolí a zničily více než třicet vzdušných cílů různého typu,“ napsal Popko s tím, že přesnější údaje už brzy oznámí letectvo.

Žádné oběti ani jedna strana nehlásí. Starosta Kličko, který dříve ohlásil dvě vlny útoků, uvedl, že během leteckého poplachu nebyli přivoláni záchranáři a zdravotníci k zásahu, a později dodal, že na dvou místech zasahují hasiči kvůli doutnajícím troskám střel.

O den dříve při ruském náletu na ukrajinskou metropoli zemřeli tři lidé, včetně devítileté dívky. Rusko od začátku května podniklo okolo dvou desítek vzdušných útoků střelami a drony na ukrajinská města, napsala agentura Reuters.

29. května 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!