Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Z Ukrajiny už plulo šest lodí bez ruského souhlasu. Musí se chtít, míní Zelenskyj

Kontejnerová loď Joseph Schulte opouští přístav Oděsa, aby proplula dočasným koridorem zřízeným pro obchodní lodě. Převáží více než 30 tisíc tun nákladu včetně potravinářských výrobků. (16. srpna 2023) foto: ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že „dočasným“ černomořským koridorem, který byl zřízen poté, co Rusko v červenci odstoupilo od dohody o vývozu obilí, v sobotu propluly další dvě lodě. Podle úřadů koridorem v pátek proplula ještě jiná dvě plavidla, od srpna ho tak využilo už šest lodí. Moskva zintenzivnila dronové útoky proti ukrajinským přístavům.
  9:48

„Dvě lodě úspěšně propluly naším dočasným obilným koridorem,“ informoval v sobotu prezident na síti X, aniž by specifikoval, o jaká plavidla se jednalo. „Ukrajina obnovuje skutečnou svobodu plavby do Černého moře. Svoboda vyžaduje rozhodnost,“ napsal.

Ministerstvo pro komunity, území a rozvoj infrastruktury Ukrajiny už v pátek sdělilo, že koridor využily dvě lodě z přístavu Pivdennyj, jedna pod vlajkou Libérie a druhá Marshallových ostrovů. Plavidla přepravovala 56 tisíc tun surového železa a 172 tisíc tun koncentrátu železné rudy.

„Humanitární koridor“ objímající západní pobřeží Černého moře poblíž Rumunska a Bulharska Ukrajina vyhlásila v reakci na červencové ruské odstoupení od obilné dohody podporované OSN. Moskva totiž tehdy pohrozila, že se všemi plavidly bude zacházet jako s potenciálními vojenskými cíli.

Od jeho vyhlášení s platností od 8. srpna koridor využilo už šest lodí. Kontejnerová loď JOSEPH SCHULTE a přepravce volně loženého nákladu PRIMUS použily tuto trasu jako první ve dnech 16. a 27. srpna.

Obilná dohoda umožňovala Ukrajině, která je významným vývozcem zemědělských produktů, exportovat desítky milionů tun produkce i navzdory válce. O její oživení nyní usiluje Ankara a OSN. Ruský prezident Vladimir Putin se tak v pondělí v černomořském letovisku Soči setká s tureckým protějškem Tayyipem Erdoganem.

Ukrajinské ministerstvo dříve připomnělo, že koridor zřízený plavebním řádem ukrajinského námořnictva slouží především k evakuaci lodí, které se nacházely v ukrajinských přístavech Čornomorsk, Oděsa a Pivdennyj v době totální ruské invaze. Jak se zdá, ruské útoky na tyto přístavy od jeho vyhlášení zintenzivnily. V neděli ráno na infrastrukturu v přístavní Oděse útočilo 25 dronů íránské výroby Šáhed, které vyslalo Rusko. Ukrajinská protivzdušná obrana 22 dronů sestřelila, dva lidé však utrpěli zranění.

17. srpna 2023

Autoři: ,