Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Orbán chce do konce roku zrušit sankce proti Rusku. EU však plánuje přitvrdit

Maďarský premiér Viktor Orbán po parlamentních volbách v Budapešti. (6. dubna 2022) foto: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán chce, aby Evropská unie nejpozději do konce roku zrušila sankce, které uvalila na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu. Orbán to řekl podle deníku Magyar Nemzet na středečním uzavřeném jednání parlamentního klubu své strany Fidesz.
  18:30

Pravdivost jeho výroku následně potvrdil mluvčí Fideszu Zoltán Kovács. Podle Magyar Nemzet Orbán svým spolustraníkům řekl, že unijní protiruské sankce vyhnaly vzhůru ceny plynu i inflaci a že pokud by byly zrušeny, cena plynu by okamžitě klesla o polovinu a stejně tak by to bylo s inflací.

„Bez sankcí by Evropa mohla znovu nabýt sílu a vyhnout se hrozící recesi,“ řekl Orbán a zopakoval, že unijní opatření proti Moskvě více dopadají na sedmadvacítku než na Rusko. Na svém Facebooku napsal, že „sankce uvalené Bruselem přivedly Evropu do energetické krize“.

Šéf parlamentního klubu Fideszu Máté Kocsis ve středu řekl, že strana chce mezi obyvateli Maďarska provést „národní konzultaci“ ohledně sankcí. Půjde o neformální průzkum, během kterého každý dospělý bude moci odpovědět na otázky ve formuláři na internetu nebo ho v tištěné podobě poslat poštou.

AP píše, že vláda Fideszu podobnou „národní konzultaci“ v minulosti uspořádala už několikrát. Tyto průzkumy kritizují profesionální agentury pro výzkum veřejného mínění i opozice, protože otázky jsou podle nich neobjektivní a zavádějící a nejsou nijak právně relevantní.

Kocsis připustil, že chystaný průzkum je „politickým nástrojem“, který vláda může použít při vyjednávání s EU o dalším osudu protiruských sankcí.

Unie chce v sankcích naopak přitvrdit

Zatímco šéf maďarské vlády požaduje zrušení protiruských sankcí, EU naopak uvažuje o jejich zpřísnění. Děje se to v situaci, kdy se na Ruskem ovládaných a okupovaných územích na východní Ukrajině budou konat pseudoreferenda o jejich připojení k Ruské federaci.

Evropská unie dala jasně najevo, že jejich výsledky neuzná. Ruský prezident Vladimir Putin také ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku.

List Politico ve středu napsal, že EU nový balík sankcí již chystá a konzultace se zástupci členských států by měly začít během několika dní, zřejmě v pátek.

Velvyslanci při EU očekávají diskuzi o plánu na zastropování ceny ruské ropy. Právě o tomto plánu nedávno jednala i skupina vyspělých zemí G7. Spojené státy tlačí na EU, aby zavedla strop na ceny ropy ještě předtím, než začne na začátku prosince v rámci šestého sankčního balíku EU proti Rusku platit částečné embargo na dovoz ruské ropy do Evropské unie. USA vyhlásily zákaz dovozu ruské ropy již v březnu.

Dalšími opatřeními, o kterých by se mohlo diskutovat, jsou zákaz dovozu ruských diamantů a dalšího luxusního zboží. Přijetí nových sankcí nicméně musí schválit všechny členské země sedmadvacítky.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat