Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko odhaluje tajemství raket z KLDR, Západ nahlédne Kimovi do karet

Severní Korea odpálila z vlaku raketu krátkého doletu KN-23 (15. ledna 2022) foto: AP

Nasazení balistických raket severokorejské provenience na Ukrajině by mohlo odhalit nové zásadní informace o zbrojních programech nejuzavřenější země na světě. Uvádějí to experti po oznámení Bílého domu, podle něhož ruská armáda použila rakety a odpalovací zařízení dodané KLDR na ukrajinském území na přelomu roku.
  17:42

„Z rozmístění severokorejských raket na Ukrajině lze získat řadu informací. Raketový program KLDR je zahalen tajemstvím a západní zpravodajci zřejmě vědí o vývoji raket v Pchjongjangu mnohem méně než v zemích, jako je například Írán,“ řekl magazínu Newsweek analytik Fabian Hinz z Mezinárodního institutu pro strategická studia.

Američtí představitelé uvedli, že Rusko použilo proti Ukrajině balistické rakety krátkého doletu dodané od KLDR 30. prosince 2023 a 2. ledna 2024. „Poskytne nám to cenné technické a vojenské poznatky,“ uvedl v minulém týdnu mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost John Kirby.

Bílý dům sice nechtěl uvést konkrétní typ raket, které Pchjongjang do Ruska poslal, Kirby však uvedl, že mají dolet asi 900 kilometrů a zveřejnil grafiku, jež podle všeho zobrazuje rakety KN-23 a KN-24.

„Jedná se o nové rakety na tuhé palivo, které Severní Korea začala testovat v roce 2019. Jde o první známé bojové použití těchto střel,“ řekl agentuře Reuters Ankit Panda z amerického Nadační fondu Carnegie.

Západ by mohl v reakci vylepšit své zbraně

„I bez zkoumání trosek severokorejských raket se můžeme dozvědět mnoho informací o jejich operačním profilu, včetně doletu, způsobu letu a účinnosti západní protivzdušné obrany,“ uvedl Hinz, podle kterého je možné na základě toho zjistit, jak pro boj s touto hrozbou vylepšit systémy západní provenience, jako je například americký Patriot.

Použití raket z KLDR na Ukrajině rovněž může poodhalit kvalitu severokorejské produkce a přesnost tamních zbraní v bojových podmínkách. „Rozebrání trosek by mohlo ukázat, jak funguje naváděcí systém raket, jak je pokročilý, informace o pohonné hmotě,“ jmenoval Hinz.

Válka na Ukrajině

Západ se může z trosek dozvědět více také o severokorejském dodavatelském řetězci včetně toho, zda země získává komponenty přes prostředníky. „Možnost podívat se na ně by byla opravdu cenná,“ dodal.

Moskva i Pchjongjang opakovaně popírají, že by uzavíraly jakékoli zbrojní dohody, loni ale slíbily prohloubit vojenské vztahy.

Použití raket odsoudily kromě USA také Velká Británie nebo Jižní Korea, jež v listopadu oznámila, že KLDR možná dodala Rusku balistické střely jako součást většího zbrojního obchodu, který zahrnoval také protitankové a protiletadlové střely, dělostřelecké a minometné granáty a pušky.

„Všechno to pomáhá prodloužit ruské válečné úsilí,“ řekla expertka na KLDR Jenny Townová z amerického Stimsonova centra.

Kirby uvedl, že USA očekávají, že se Rusko a Severní Korea z prvních odpalů poučí, a předpokládají, že Moskva použije další severokorejské rakety.

Moskva při úderech v posledních dnech minulého roku a v prvních dnech letošního nasadila při ostřelování ukrajinského území 300 raket a více než 200 dronů. Útok si vyžádal desítky mrtvých. Podle amerického prezidenta Joea Bidena šlo o největší vzdušný útok od začátku ruské invaze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!