Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Partyzáni zajali ruské vojáky. Žádali schůzku s gubernátorem, ten nedorazil

Následky nočního ostřelování v ruském městě Šebekino v Belgorodské oblasti (31. května 2023) foto: Profimedia.cz

Skupina proukrajinských ruských partyzánů v neděli oznámila, že v bojích v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou vzala do zajetí dva ruské vojáky. Skupina nabídla, že zajatce vymění za „několik minut rozhovoru“ s gubernátorem oblasti Vjačeslavem Gladkovem. Ten uvedl, že je připraven se s partyzány setkat na kontrolním stanovišti v Šebekinu. Na schůzku však nedorazil.
  17:07aktualizováno  22:56

„S největší pravděpodobností je zabili, jakkoliv je to pro mě těžké říct. Ale pokud jsou živí, tak od 17:00 do 18:00 (16:00 až 17:00 SELČ) na silničním kontrolním bodu Šebekino. Zaručuji bezpečnost,“ uvedl ve videu zveřejněném Telegramu Gladkov.

Večer ruští partyzáni uvedli, že se Gladkov na setkání nedostavil. Při přeshraničním vpádu prý zajali několik ruských vojáků a předají je ukrajinským úřadům. Ruský dobrovolnický sbor to podle agentury Reuters uvedl ve videu na Telegramu, kde bylo vidět kolem tuctu zřejmě ruských vojáků. Televize Dožď poznamenala, že zatímco partyzáni navrhli na setkání Novaju Tavolžanku, Gladkov hovořil o Šebekinu.

Společné prohlášení ozbrojené skupiny Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru, které bojují na straně Ukrajiny, zveřejnily v neděli na sociální síti Telegram.

Ruské ministerstvo obrany mezitím podle agentury TASS uvedlo, že armáda společně s pohraniční službou FSB odhalily pokus „diverzní a průzkumné skupiny ukrajinských teroristů“ překročit řeku u Novaje Tavolžanky a jejich akci pomocí dělostřelecké palby překazily. „Nepřítel byl rozprášen a stáhl se,“ uvedl ruský resort obrany.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Boje v Belgorodské oblasti

Dříve během dne belgorodský gubernátor uvedl, že ukrajinská armáda pokračovala v noci na neděli v ostřelování regionu poté, co si palba vyžádala v sobotu dva životy. Podle něj byl terčem opět Šebekinský okres a také město Volokovka a okolí.

V Šebekinu, nacházejícím se asi sedm kilometrů od ukrajinské hranice, střely dopadly na tržiště v centru města a způsobily tam požár, nikdo ale neutrpěl zranění, sdělil Gladkov. Více než 4 000 lidí byly evakuovány do provizorního ubytování, dodal.

K účasti v bojích v Belgorodské oblasti se přihlásil takzvaný Polský dobrovolnický sbor, jenž působí na straně ukrajinských ozbrojených sil. „Všichni nám kladou jedinou otázku, zda jsme se zúčastnili operace na území Belgorodské oblasti ... Odpověď je jednoznačná, samozřejmě ano!“ uvedlo polské uskupení na telegramovém kanálu podle serveru Polsat News.

Skupina dále tvrdí, že se účastnila „plnění bojového úkolu“ společně s Ruským dobrovolnickým sborem. „Akce se zúčastnila první útočná skupina sboru. Všichni se z úkolu vrátili celí a zdraví. Zadaný úkol byl úspěšně splněn,“ sdělilo dále uskupení. Není však jasné, které konkrétní akce se polští bojovníci zúčastnili, poznamenal web Wprost.

Vpád ruských sabotážních skupin

Belgorodská oblast, podobně jako další ruské regiony sousedící s Ukrajinou, od začátku ruské invaze poměrně často hlásí útoky na svém území. V oblasti, která mimo jiné sousedí s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblastí, se podle tamního gubernátora situace v poslední době zhoršila.

Gladkov v posledních dnech takřka pravidelně informuje o ostřelování příhraničního regionu ze strany Ukrajiny.

Minulý týden v pondělí se tento ruský region stal dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“.

Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru. Legie svoboda Rusku tento týden uvedla, že ruští partyzáni v bojích v Belgorodské oblasti pokračují.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Autoři: ,
Témata: Ukrajina, Kyjev, Telegram

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!