Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruská armáda popravila na Donbasu dvacítku dezertérů, tvrdí Kyjev. Měli utéct z bojů u Doněcku

ilustrační snímek foto: AP

Kreml chystá podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) druhou vlnu mobilizace, ani ta však podle nich Moskvě nepomůže. Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý v pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb.
  6:58aktualizováno  8:18

ISW připomíná, že Kreml přímo popřel zvěsti o zahájení druhé vlny mobilizace ve snaze uklidnit rostoucí nespokojenost ve společnosti. Analytici nicméně upozorňují na známky svědčící o tom, že se Rusko k druhé vlně mobilizace chystá.

Ale ani ta, ani všeobecná mobilizace a oficiální vyhlášení války podle analytiků vzhledem k nedostatečné výcvikové kapacitě v krátkodobém horizontu ruské armádě nepomůže vyřešit nedostatek sil pro válčení na Ukrajině.

ISW informuje o postupu ukrajinských sil v Charkovské oblasti na severovýchodě země i o podle něj nepříliš významných územních zisků Ruska u Bachmutu, kde se nyní odehrávají nejtvrdší boje. Rusové zatím nedokázali toto město obklíčit.

Ukrajinská armáda podle amerických analytiků útočí také u města Svatove v Luhanské oblasti v Donbasu. Tento důležitý dopravní uzel se zdá být jedním z hlavních cílů ukrajinské protiofenzívy po osvobození Charkovské oblasti. Ruské ministerstvo obrany nepřímo přiznalo, že Ukrajinci osvobodili ves Kyslivka, vzdálenou 25 kilometrů severovýchodně od Svatove, když tvrdilo, že zasáhlo ukrajinské velitelství v této vsi.

Ukrajinské velení uvádí, že během uplynulých 24 hodin ukrajinští vojáci sestřelili 14 dronů typu Šáhed-136 íránské výroby, které přímo útočí na cíl. Velení již neupřesnilo, na jaké cíle tyto drony útočily, ani zda některé cíle zasáhly, poznamenala britská stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Připomněla, že na sociálních sítích se v noci na středu objevily záběry, zachycující typický zvuk motorů íránských bezpilotních letounů. Ráno pak gubernátor Dněpropetrovské oblasti informoval o sestřelení osmi dronů. Bezpilotní letouny, které ruská armáda naposledy použila při náletech ze 17. listopadu, také útočily v dalších regionech.

Popravení dezertéři

Dvacet jedna vojáků uteklo i se zbraněmi z bojových pozic 30. listopadu u vsi Verchnotorecke severně od Doněcku. „Velení ruských okupačních sil je nařídilo chytit a zlikvidovat. Do 5. prosince byli všichni dezertéři zabiti,“ stojí v hlášení ukrajinského generálního štábu. Mezi dezertéry podle štábu bylo také třináct trestanců naverbovaných do bojů z věznic

Britské ministerstvo obrany v listopadu uvádělo, že ruská armáda pravděpodobně na Ukrajině začala nasazovat protiústupové jednotky, které mají odrazovat ruské vojáky od útěku tak, že jim hrozí zastřelením.

Minulý měsíc se také na internetu šířilo video, které údajně zachycovalo brutální ubití ruského žoldnéře Jevgenije Nužina. Ten se na Ukrajině vzdal a v září ukrajinským novinářům řekl, že je připraven přejít na stranu Ukrajiny.

Videozáznam zveřejnil na sociální síti Telegram kanál Grey Zone, který je spojován s ruskou Wagnerovou žoldnéřskou skupinou. Zakladatel wagnerovců Jevgenij Prigožin se o videu vyjádřil jako o „velkolepém režisérském díle“. Prigožinova žoldnéřská skupina naverbovala do bojů na Ukrajině tisíce trestanců.

Poplach v Rusku

Ve městě Engels v ruské Saratovské oblasti, kde v pondělí podle Moskvy zaútočil ukrajinský dron, se v úterý večer rozezněly protivzdušné sirény. „Siréna se ozvala ve vojenském prostoru. Občanské infrastruktuře nic nehrozí,“ řekl TASS Jevgenij Špolskij, zástupce šéfa engelského okresu.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v pondělí protivzdušná obrana zničila ukrajinské bezpilotní letouny, které se snažily zaútočit na vojenské letiště v Engelsu. Podle informací ze sociálních sítí drony poškodily dva bombardéry Tu-95, které odpalují střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině, v posledních týdnech i proti objektům energetické infrastruktury.

Kyjev se k odpovědnosti za incident v Engelsu ani k podobnému pondělnímu útoku na letišti u Rjazaně nepřihlásil. Šlo by nicméně o úder provedený zatím nejhlouběji na ruském území od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

5. prosince 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat