Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinský průlom je potvrzen. Prodírání se ruskou obranou však ještě trvá

Ukrajinský voják pálí z houfnice v Doněcké oblasti na Ukrajině. (22. září 2023) foto: Reuters

Ukrajina prolomila ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti. Nejedná se však o poslední obrannou linii Rusů v regionu, píše americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.
  11:35

Ve čtvrtek institut napsal, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v té době pronikaly touto obrannou linií, byť analytici institutu nebyli schopni posoudit, zda tuto ruskou obranu už zcela prolomili.

K podobnému závěru tehdy došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který napsal, že Ukrajinci prolomili s obrněnými vozidly hlavní ruskou obrannou linii u Verbove, což označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

Nyní ISW píše, že záběry zveřejněné v pátek ukazují zničené obrněné vozidlo MRAP a BMP operující mírně za linií zákopů ruských bojových pozic u Verbove, což podle něj naznačuje, že pokračuje ukrajinský pokrok v nasazování další těžké techniky za trojitým pásem ruské obrany v podobě protitankového příkopu, dračích zubů a bojových pozic.

Velitel uskupení Tavrija generál Oleksandr Tarnavskyj, který má na starosti ukrajinskou protiofenzívu na jihu země, v pátek stanici CNN řekl, že ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii na levém křídle u vsi Verbove a postupují, a zároveň předpověděl větší průlom v budoucnu. Komerčně dostupné satelitní snímky ukazují, že ukrajinské síly během posledních 96 hodin přiblížily těžkou techniku ke vsi Verbove způsobem, který je v souladu s Tarnavského prohlášením, konstatuje ISW.

Ukrajinští vojáci podle institutu nepřekonali všechny připravené ruské obranné pozice u vesnice Verbove a rychlost jejich postupu v blízkosti průlomu zůstává nejasná. Rusové přitom pravděpodobně stále kontrolují určité úseky dlouhé zákopové linie mezi obcemi Robotyne a Verbove.

Ruská armáda také údajně zřídila bojové pozice téměř ve všech lesních pásech, kterými se ukrajinská pěchota pomalu, ale vytrvale prodírá. Další opevnění a bojové pozice prý mají ruské síly za vesnicí Verbove, není však jasné, do jaké míry jsou obsazeny vojáky.

22. září 2023

Autoři: ,