Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin chce dlouhou imperialistickou válku. Riziko jaderného konfliktu kleslo, míní Scholz

Ruský prezident Vladimir Putin na jednání ruské rady pro lidská práva (7. prosince 2022) foto: AP

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje.
  8:50

Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na „dlouhou imperialistickou válku“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj serveru Politico řekl, že věří v mír v příštím roce. Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje 288. dnem.

„Ruský prezident vytváří podmínky pro vleklou dobyvačnou válku na Ukrajině. Putin klade Rusům podmínky, aby očekávali vleklou, drtivou válku, která bude nadále usilovat o dobytí dalšího ukrajinského území.“ Tvrdí analytici ISW.

ISW vychází z rozboru Putinova středečního vystoupení před jeho poradci pro lidská práva, kdy hovořil o výbojích cara Petra Velikého i svých vlastních. Připustil, že „speciální vojenská operace“, jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině, je „dlouhodobý proces“ a jeho výsledek by mělo být získání nových území.

„Putin se přirovnal k ruskému caru Petrovi I., když poznamenal, že Rusko nyní ovládá Azovské moře, o které Petr Veliký také bojoval,“ poznamenávají experti. „Zmínky o dějinách ruské říše otevřeně ukazují nynější Putinovy cíle na Ukrajině jako zjevně imperialistické a stále ještě maximalistické. Putin chystá ruskou veřejnost k dlouhé vyčerpávající válce na Ukrajině, kterou potřebuje k ovládnutí dalšího ukrajinského území,“ míní.

Analytici ISW také poukazují na první nasazení dronů íránské výroby proti Ukrajině po třítýdenní pauze. Usuzují, že Rusové nejspíše dokázali drony přizpůsobit zimním podmínkám, a tak se dá předpokládat v nejbližší době jejich častější použití při útocích proti ukrajinské infrastruktuře. Rusko podle ISW stále více využívá íránské výrobky kvůli vyčerpání zásob vlastních přesných zbraní.

Zelenskyj, kterého server Politico označil za nejvlivnějšího člověka v Evropě, při této příležitosti vyjádřil naději, že míru se podaří dosáhnout již v příštím roce.

„Věřím, že Ukrajinci budou nejvlivnější i příští rok, ale už za míru,“ řekl Zelenskyj v předem natočeném videu. „Ukrajinská armáda, která nás všechny chrání na svých bojištích, je jednička,“ dodal a poděkoval „všem našim přátelům v Evropě, kteří nám pomáhají udržovat stabilitu“ a „pomáhají milionům lidí přežít tuto hroznou dobu“.

Scholz: Rusko zareagovalo na red lines

Riziko, že ruský prezident Vladimir Putin použije ve válce na Ukrajině jadernou zbraň, se v reakci na mezinárodní tlak snížilo. V rozhovoru zveřejněném ve středu ráno to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Brutalita, se kterou válka pokračuje, se podle něj nijak nezmenšila.

„Rusko přestalo hrozit použitím jaderných zbraní. Jde o reakci na mezinárodní společenství, které mu dalo najevo své red lines (červené linie),“ uvedl Scholz při rozhovoru pro média ze skupiny Funke, při příležitosti prvního výročí vzniku koaliční vlády sociálních demokratů (SPD), svobodných demokratů (FDP) a Zelených

Scholz v uplynulých měsících několikrát hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jak uvedl v polovině listopadu na zahájení summitu hlavních světových ekonomik G20 na Bali, v rozhovorech chce pokračovat, aby nalezl řešení, které by vedlo ke konci konfliktu. Zdůraznil, že Putin a jeho stoupenci nesou plnou odpovědnost za obrovské ekonomické a sociální důsledky války, kterým lidé po celém světě čelí každý den.

Autoři: ,