Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rusové obsadili několik měst i psychiatrii. Sestřelili čtyři stíhačky

Svět

  17:47aktualizováno  22:54
Ruská armáda v sobotu uvedla, že při velké ofenzívě na Ukrajině dobyla několik měst. Údajně se jí také podařilo sestřelit další čtyři stíhačky. Rusové v sobotu obsadili také psychiatrickou nemocnici v osadě Borodjanka, která v předchozích dnech čelila ruským střelám. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba žádá o dodávku dalších zbraní.

Ruská armáda podle tvrzení ministerstva obrany dobyla několik ukrajinských měst. „Jednotky ruských ozbrojených sil postupují na široké frontě,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Vojska podle něj převzala kontrolu nad sedmi sídly v Záporožské oblasti, další vesnice dobyli vojáci samozvané Doněcké lidové republiky (DLR).

Nedaleko města Žytomyr pak Rusové údajně sestřelili čtyři stíhačky Suchoj Su-27. Od začátku války na konci února tak podle agentury TASS ruské síly zničily 69 letadel, které se nacházela na zemi, a 21 letounů ve vzduchu.

„Celkem bylo od začátku operace zničeno 2 119 ukrajinských vojenských zařízení,“ dodal Konašenko. Údaje o ztrátách zveřejňované oběma stranami ale nelze nezávisle ověřit.

Rusko podle guvernéra Kyjevské oblasti obsadilo Rusko psychiatrickou nemocnici v osadě Borodjanka. Léčebnu, kde bylo 670 lidí, už vojáci opustili. Zůstali však v okolí, uvedl místní guvernér Oleksij Kuleba.

„Není tu žádná voda ani elektřina ... Není tu žádná Borodjanka. Je téměř kompletně zničená. Centrum města vypadá prostě příšerně,“ uvedl  Kuleba, podle kterého město ovládly ruské síly.

„Nevíme, jak je evakuovat, jak jim pomoci,“ popsal dříve situaci okolo léčebny Kuleba. „Dochází jim voda a léky. Jsou to lidé se speciálními potřebami, kteří potřebují neustálou péči. Mnoho z nich je už několik let upoutáno na lůžko,“ řekl.

Podle listu Ukrajinska pravda ruská vojska Borodjanku v předchozích dnech ostřelovala, zničeno bylo několik obytných budov. Na záběrech agentury Reuters z města lze kromě trosek vidět i zničená ruská armádní vozidla.

V sobotu pokračovala diplomatická jednání. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba očekává v následujících dnech uvalení nových sankcí na Rusko. Žádá také více zbraní pro Ukrajinu. Řekl to po rozhovoru se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem.

Kuleba zopakoval, že je frustrující, že Severoatlantická aliance odmítla zřízení bezletové zóny nad územím válkou sužované Ukrajiny. Takový krok by podle něj vedl ke snížení počtu obětí.

Od začátku invaze Rusko čelí kritice, že útočí na civilní cíle, což Moskva odmítá. K ochraně civilistů a civilní infrastruktury vyzývají OSN i další mezinárodní organizace. Tisíce občanů Ukrajiny se snaží před válkou utéct.

Část obyvatel zhruba šedesátitisícového města Irpiň nemá přístup k tekoucí vodě, elektřině či plynu, napsal španělský deník El País. S evakuací civilistů pomáhají i ukrajinští vojáci, z nichž část ale pokračuje dále k bojovým pozicím.

Lidem na odchodu žehná katolický kněz Tadeáš, který chce ale ve městě zůstat. V posledních hodinách bomby dopadly na vlakové nádraží a další části města. Právě bombardováním nádraží a železnice, která by byla klíčová pro odchod civilistů z města, podle ukrajinských představitelů ruské vojsko dokazuje, že jeho cílem nejsou vojáci a vojenské objekty, ale řadoví občané.

Odchod do Kyjeva však výrazně ztěžuje také to, že ukrajinská armáda vyhodila do povětří klíčový most na silnici do ukrajinské metropole, aby zpomalila postup ruských vojsk. U trosek mostu se přesto shromažďují stovky až tisíce lidí, kteří chtějí uprchnout z oblasti. Pomáhají jim v tom členové armády a domobrany. 

„Nemám kontakt se svou rodinou, nemám telefon a internet nefunguje,“ řekl reportérovi deníku El País muž, který říká, že jeho úkolem je bránit město.

Rusko ukončilo klid zbraní

Mluvčí ruského ministerstva obrany Konašenkov v sobotu večer uvedl, že ruská vojska po krátkém příměří opět zahájila ostřelování dvou měst na jihovýchodě Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol. „Vzhledem k neochotě ukrajinské strany (...) útočná operace znovu začala v 18:00 moskevského času (16:00 SEČ),“ uvedl Konašenkov, podle kterého odchodu civilistů zabránili „ukrajinští nacionalisté“.

„Mariupol a Volnovachu nemohl oznámenými humanitárními koridory opustit jediný civilista. Obyvatele těchto měst nacionalistické formace používají jako lidský štít,“ dodal mluvčí.

Klid zbraní vyhlášený Moskvou začal platit v sobotu ráno, už po necelých třech hodinách ale hlásili obyvatelé Volnovachy ostřelování dělostřelectvem.

Šéf doněcké regionální správy Pavlo Kyrylenko oznámil, že se z Volnovachy nedaleko Mariupolu podařilo evakuovat 400 lidí. Původně měly ukrajinské úřady v plánu dostat do bezpečí na 15 tisíc civilistů. Kyrylenko ale řekl, že ruské jednotky klid zbraní nedodržely a město začaly znovu ostřelovat.

„Dosvědčuji, že Rusko dohodu porušilo navzdory zprostředkování Červeným křížem, nedodržuje závazky a ostřeluje město Volnovacha,“ sdělila podle serveru Ukrajinska pravda ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných oblastí Iryna Vereščuková.

Kromě Volnovachy, která má asi 22 tisíc obyvatel, mělo příměří platit také pro 65 kilometrů vzdálený Mariupol. I tam ale podle místostarosty Serhije Orlova ostřelování pokračovalo a klid nebyl ani podél humanitárního koridoru, který vede do Záporoží.

Británie uvedla, že Ruskem navržené příměří bylo pravděpodobně pokusem zmírnit západní kritiku za obléhání města, kde podle tamní správy dochází jídlo, neteče voda a nefunguje elektřina. Zároveň mohly mít ruské jednotky šanci přeskupit síly k obnovení ofenzivy.

„Tím, že Ukrajinu obvinilo z porušení dohody, chce Rusko nejspíš přesunout zodpovědnost za současné a budoucí civilní oběti ve městě,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!