Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Hodláte zabít Zelenského? zeptal se izraelský expremiér. Ne, slíbil mu Putin

Izraelský premiér Naftali Bennett (vlevo) při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Soči v říjnu 2021 foto: Profimedia.cz

Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina slib, že nezabije svůj ukrajinský protějšek. Bennett, který na začátku války sloužil jako prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou, to řekl v rozhovoru, o kterém informovala agentura AP.
  13:12

„Jak to je, máte v plánu zabít Zelenského?“ zeptal se na schůzce s Putinem bývalý izraelský premiér. Ruský prezident mu na to údajně odvětil: „Nezabiju Zelenského.“

Když se poté Bennet ujištoval, zda Putina správně pochopil, ruská hlava státu pokývala a znovu zopakovala, že Zelenského nezabije. „Dal mi slovo,“ tvrdí podle AP Bennett.

Bývalý izraelský premiér pak podle svých slov ukrajinskému lídrovi zavolal, aby ho zpravil o Putinově slibu. „Poslyšte, právě jsem měl jednání, nezabije vás,“ řekl prý Zelenskému. Když se ho ukrajinský prezident ptal, jestli si tím je jistý, ujišťoval ho, že stoprocentně jistý.

Bennett v pětihodinovém rozhovoru také řekl, že Putin upustil od slibu usilovat o odzbrojení Ukrajiny, a Zelenskyj slíbil, že nevstoupí do NATO. Rusko na Bennettův výrok nereagovalo, už dříve ale Kreml popřel ukrajinská tvrzení, že zamýšlí zabít Zelenského.

Věříte, že by Putin dodržel slib nezabít Zelenského?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ne6418
Ano569

Bennett, podle agentury AP do jisté míry nezkušený lídr, který v době vypuknutí války na Ukrajině působil ve funkci premiéra jen něco málo přes půl roku, zaujal pozici, kdy se Izrael nepřiklonil ani k jedné z válčících stran.

Izrael podle AP udržuje dobré vztahy s Kremlem ze strategických důvodů, jelikož chce pokračovat v operacích v Sýrii, jejichž cílem je zabránit upevnění pozic íránských sil v blízkosti Izraele. V této věci se přitom vojensky musí koordinovat s Ruskem. Zároveň se ale snaží po vzoru západních zemí dát najevo podporu Ukrajině.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat