Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na Ukrajině se srazily dva Albatrosy, zemřeli tři piloti včetně legendy Džusa

Letoun L-39 Albatros. foto: Profimedia.cz

Při páteční srážce dvou cvičných letounů L-39 Albatros československé konstrukce v Žytomyrské oblasti v centrální části Ukrajiny zemřeli tři ukrajinští piloti, mezi nimi i mediálně známý pilot 40. brigády taktického letectva zvaný Juice/Džus. V sobotu o tom informovala ukrajinská média s odvoláním na letectvo a úřady. Příčina katastrofy se momentálně vyšetřuje. Vyjádřil se k ní i Zelenskyj.
  17:01aktualizováno  21:25

Andrij Pilščykov neboli Juice/Džus byl pilotem stíhačky MiG-29 a hned na začátku války se podílel na obraně Kyjeva.

V rozhovorech se západními novináři z The Washington Post, Financial Times, CNN, Fox News, BBC News a dalších médií se zasazoval o to, aby Západ poskytl Ukrajině moderní stíhačky. Přislíbeného předání amerických stíhaček F-16 se již nedožil.

Příčiny katastrofy se zjišťují. Nyní se uskutečňují prvotní úkony, jako je prohlídka místa dopadu trosek, výslechy svědků a zadání znaleckých posudků, uvedli vyšetřovatelé nehody. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle médií ve večerním projevu slíbil, že všechny okolnosti kolize budou objasněny.

„Zahynuli tři letci. Mezi nimi Andrij Pilščykov, zvaný Džus. Ukrajinský důstojník, jeden z těch, kteří velice pomohli našemu státu. Velice,“ řekl prezident Zelenskyj a vyjádřil soustrast pozůstalým.

„Samozřejmě budou objasněny všechny okolnosti. Samozřejmě Ukrajina nikdy nezapomene na nikoho, kdo bránil svobodné nebe,“ uvedl podle listu Ukrajinska pravda.

Zelenskyj také poznamenal, že Ukrajina musí udělat vše potřebné, aby se na jejím nebi objevily stíhačky F-16. Tyto stroje podle něj ukrajinské vojenské letectvo pozdvihnou na novou úroveň, přiblíží vítězství ve válce a zajistí Ukrajině více bezpečí, což také dovolí návrat civilních letadel na ukrajinskou oblohu.

Letadlo Aero L-39 Albatros je podzvukový proudový letoun vyvinutý v 60. letech v tehdejším československém podniku Aero Vodochody. Je to nejrozšířenější proudový cvičný letoun na světě.

V Krasnodarském kraji na jihu evropské části Ruska se 14. srpna při pokusu o přistání zřítil cvičný letoun L-39 školního leteckého pluku. Jeden z členů jeho posádky zahynul, uvedlo tehdy ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax.

Autoři: ,