Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Chystáme novinky, které přiblíží vítězství, naznačil Zelenskyj start ofenzivy

Slovenský premiér Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sandu, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, slovinský premiér Robert Golob a chorvatský premiér Andrej Plenković (zleva) uctili oběti ruské agrese ve městě Buča nedaleko Kyjeva. (31. března 2023) foto: AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem. Ta trvá už více než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.
  9:48aktualizováno  14:25

„Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany,“ řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara.

„Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství,“ prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina.

Ukrajina podle prezidentových slov začala přípravy na příští vítězství. Na ukrajinském území nezůstane ani jediná ruská stopa a všichni viníci strašlivých zločinů budou potrestáni, přislíbil prezident.

„Ukrajina zvítězí na frontě. Ukrajina zvítězí v rekonstrukci. Ukrajina zvítězí v návratu spravedlnosti. Nenecháme žádnou stopu Ruska na naší zemi. A taky nenecháme ani jednoho nepřítele bez trestu. Připravujeme v této věci novinky,“ řekl.

Portál připomněl, že Zelenskyj nedávno prohlásil, že se země nachází v rozhodující etapě boje za nezávislost a svrchovanost, a přislíbil, že Ukrajina určitě dosáhne dlouhodobé bezpečnosti, svobody a míru. Ruská agrese se podle hlavy státu blíží k okamžiku obratu.

Největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války rozpoutal vpád ruských vojsk loni 24. února. Boje, které si podle odhadů vyžádaly životy statisíce vojáků a tisíců civilistů a miliony lidí připravily o domov, pokračují už 400 dní.

Buču Rusům nikdy neodpustíme

Zelenskyj se také vyjádřil k masakrům, které vyšly na světlo, když se Rusové před rokem stáhli z ukrajinské Buči. Na sociálních sítích označil konání ruských vojáků ve městě nedaleko Kyjeva za „symbol zvěrstev“, kterých se okupační armáda na Ukrajině dopustila.

„Buča. Třicet tři dní okupace... Nikdy jim neodpustíme. Potrestáme všechny viníky,“ napsal Zelenskyj. V Buči podle něj za něco málo přes měsíc zahynulo více než 1 400 lidí včetně 37 dětí a v hromadných hrobech a mučírnách nalezli přes 175 lidí. „Je to 365 dní, co je (Buča) opět svobodným ukrajinským městem,“ uvedl prezident.

Do města se s ním v pátek vypravili slovenský premiér Eduard Heger a jeho ministr obrany Jaroslav Naď, premiéři Slovinska a Chorvatska Robert Golob a Andrej Plenković a moldavská prezidentka Maia Sandu. „Určitě vyhrajeme, ruské zlo padne, přímo tady na Ukrajině, a už se nezvedne,“ řekl Zelenskyj.

Politici se v Buči zúčastní summitu věnovanému ruské zodpovědnosti za zločiny spáchané na Ukrajině od začátku invaze, napsal list Ukrajinska pravda. Podrobnosti o setkání ani jedna ze stran nezveřejnily.

V Buči, která leží asi 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, žilo před ruskou invazí na 37 tisíc lidí. Ruské síly zahájily útok na město loni 27. února v rámci operace, při které chtěly dobýt Kyjev. Ukrajinským silám se podařilo Buču osvobodit přesně před rokem s tím, jak se ruští vojáci po neúspěšné ofenzivě na metropoli ze severu stahovali.

Krátce po osvobození se začaly objevovat snímky a videa z Buče, které ukázaly těla v pytlích navršená v jámách, bezvládné končetiny trčící z narychlo zasypaných hrobů a mrtvé lidi ležící na ulicích nebo v domech, kde je útočníci zastřelili. Některé z obětí měly svázané ruce, další nesly stopy po mučení.

Obyvatelé města poté popsali hrůzy, které během okupace zažili, včetně mučení, znásilňování a zabíjení. Rusko vše popírá a fotografie, videa či satelitní snímky dokazující ruské zločiny označilo za podvrhy a provokace.

8. dubna 2022

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...