Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nikdy nebudete sami, slíbil Biden. Pomoc není charita, řekl Zelenskyj

Svět

  18:52aktualizováno  22. prosince 2:44
Americký prezident Joe Biden slíbil svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému v Bílém domě, že USA jeho zemi nikdy nenechají v boji samotnou. Biden potvrdil dodání další pomoci ve výši 1,85 miliardy dolarů včetně protivzdušné obrany Patriot. Zelenskyj pak v Kongresu řekl, že pomoc není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie.

„Jsem ve Washingtonu, abych poděkoval americkému lidu, prezidentu a Kongresu za tolik potřebnou pomoc. A rovněž abychom pokračovali ve spolupráci a přiblížili se tak k vítězství,“ uvedl ve středu Zelenskyj. Cílem jednání v USA je podle něj „posílit obranné schopnosti Ukrajiny“.

„Příští rok musíme navrátit ukrajinskou vlajku a svobodu celé naší zemi, všemu našemu lidu,“ dodal ukrajinský lídr Zelenskyj, který byl na své vůbec první zahraniční cestě od ruského vpádu v únoru letošního roku.

Podle Bidena se ruský prezident Vladimir Putin snaží „využít zimu jako zbraň“. Putin ale nemá podle amerického prezidenta v úmyslu zastavit „tuto krutou válku“. Biden ruské útoky na civilní cíle, včetně sirotčinců, školek a škol, označil před novináři za „odporné“.

Biden po jednání se Zelenským zdůraznil, že Patriot je obranný systém, jeho předání Ukrajině tedy neznamená eskalaci konfliktu na Ukrajině.

Zelenského v Bílém domě společně s americkým prezidentem uvítala i americká první dáma Jill Bidenová. Zatímco Biden byl oděn v obleku, Zelenskyj měl na sobě vojenské oblečení - kalhoty a tmavě zelenou mikinu.

Následně Biden v Oválné pracovně ujistil Zelenského, že Spojené státy Ukrajinu i nadále podporují. Ukrajinci a jejich nyní už přes tři stovky dní trvající odpor vůči ruské agresi jsou podle amerického prezidenta inspirací. Biden také zmínil ve středu oznámenou dodávku protiletadlového systému Patriot.

„V první řadě vám děkuji,“ řekl ukrajinský prezident svému americkému protějšku. „Je pro mě velkou ctí, že tady mohu být,“ dodal a za podporu znovu „od srdce“ poděkoval také obyčejným Američanům.

Zelenskyj před kamerami předal Bidenovi medaili, kterou americkému prezidentovi z fronty spolu s osobním dopisem poslal jeden z ukrajinských bojovníků, který velí jednotce vybavené systémem HIMARS. Ukrajinský prezident k tomu podotkl, že jej „statečný voják“ požádal, aby vyznamenání předal „statečnému prezidentovi“. „Nezasloužím si to, ale velmi si toho cením,“ odpověděl Biden.

Biden po jednání se Zelenským na tiskové konferenci zopakoval, že Spojené státy budou Ukrajinu, která čelí brutálnímu útoku Ruska, podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba. Ocenil také sílu Ukrajinců, kteří se invazi brání. „Nikdy nezůstanete sami,“ slíbil Biden.

„Vaše vedení v krizi inspiruje Ukrajince, Američany i celý svět,“ řekl Biden Zelenskému. „Nikdy jsem neviděl NATO či EU tak jednotné,“ dodal.

Za důležitý krok k vytvoření efektivní protivzdušné obrany označil Zelenskyj Washingtonem oznámené poskytnutí systému Patriot. Biden zdůraznil, že Patriot je obranný systém, jeho předání Ukrajině tedy neznamená eskalaci konfliktu na Ukrajině.

„Příští rok bude bodem obratu“

Zelenskyj se pak setkal s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. „Ukrajinci brání své domovy a svá srdce, ale také svobodu a demokracii“, řekla. „Demokraté i republikáni, členové Sněmovny reprezentantů i senátoři, čekají na váš projev o jednotě, odvaze a odhodlání,“ dodala.

V projevu k obou komorám Kongresu Zelenskyj zdůraznil, že americká finanční pomoc Ukrajině není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie. Ukrajina je živá a bojovná a nikdy se nevzdá, řekl rovněž prezident, již tradičně oblečený ve vojenských kalhotách a tmavě zelené mikině. Za svůj projev sklidil opakovaně ovace vestoje.

Zelenskyj poděkoval zákonodárcům za podporu a ochranu svobody a vlády práva. Válka na Ukrajině a ruské útoky podle něho nepřestanou ani během zimy. Příští rok bude „bodem obratu“ v konfliktu, slíbil. Kyjev a Washington jsou v boji proti ruské agresi spojenci, kteří bojují za stejné hodnoty, vyzdvihl.

„Vyhrajeme, protože jsme jednotní. Ukrajina, Spojené státy a celý svobodný svět,“ řekl Zelenskyj.

„Pomůžeme Ukrajině proti brutálnímu Rusku“

Do Spojených států přicestoval Zelenskyj americkým vojenským letadlem. Byla to jeho vůbec první zahraniční cesta od začátku ruské invaze v únoru letošního roku. Prezident od té doby podnikl několik cest po Ukrajině, při nichž zavítal do regionů osvobozených od okupační armády.

„Zatímco Rusko pokračuje ve svých brutálních útocích proti kritické infrastruktuře na Ukrajině, USA dnes vítají ve Washingtonu prezidenta Zelenského, abychom tak zdůraznili náš trvající závazek vůči ukrajinskému lidu,“ uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře uvedl, že návštěva zarazí snahy Kremlu popisovat americko-ukrajinské vztahy jako zhoršující se. „Konečně tím skončí pokusy ruské strany dokázat údajně rostoucí ochlazování našich bilaterálních vztahů. Jak samotná návštěva, tak úroveň setkání svědčí o vysokém stupni důvěry mezi oběma zeměmi,“ řekl Podoljak.

Biden před Zelenského příjezdem oznámil nový balík pomoci v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun). USA podle Blinkena poskytnou Kyjevu vojenské vybavení, které „Ukrajině pomůže bránit se před pokračujícím brutálním a nevyprovokovaným útokem ze strany Ruska“.

Kreml na cestu Zelenského zareagoval s nelibostí. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že Moskva nevidí naději na mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Z návštěvy Zelenského v USA podle Kremlu „nevzejde nic dobrého“.

Autoři: , ,