Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinská protiofenziva začala? Kyjev mlží, tanky se u Záporoží valí do boje

Svět

  9:50aktualizováno  19:41
Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média s odvoláním na armádní zdroje z Kyjeva. Kabinet prezidenta Volodymyra Zelenského protiútok nepotvrdil. Ukrajinské síly v noci na čtvrtek podnikly první velký tankový útok na frontě v Záporožské oblasti. Podle údajů britské vojenské rozvědky si ukrajinské síly udržují iniciativu na většině frontových úseků.

Stanice ABC News a list The Washington Post (WP) oznámily zahájení protiofenzivy s odvoláním na několik zdrojů z ukrajinské armády, které si nepřály být jmenovány, protože nemají oprávnění veřejně mluvit.

Kyjevské síly by podle WP mohly prorazit na jih přes rovinatá pole Záporožské oblasti a přerušit tak „pozemní most“ mezi pevninským Ruskem a anektovaným Krymem, čímž by odřízly klíčové ruské zásobovací linie. Mohly by se také pokusit osvobodit okupovaná města Melitopol a Enerhodar, u něhož se nachází Záporožská jaderná elektrárna.

ABC News uvádí, že protiofenzíva se zřejmě rozbíhala už několik dnů, v posledních hodinách ale došlo k významnému vývoji – přicházejí zprávy o velké bitvě jižně od města Záporoží. Dva ukrajinští představitelé stanici potvrdili, že se nyní odehrává aktivní fáze protiofenzívy.

Toto tvrzení obratem popřel mluvčí ukrajinského generálního štábu. „Žádné takové informace nemáme. A anonymní zdroje nekomentujeme,“ řekl.

Podle WP ukrajinští vojáci, včetně speciálních útočných sil vyzbrojených západními zbraněmi a vycvičených v taktice NATO, v noci zintenzivnili údery na ruské pozice na jihovýchodě země.

„Ukrajinské tanky útočily v noci na čtvrtek u města Orichiv, ležícím asi 60 kilometrů jihovýchodně od města Záporoží,“ uvedl představitel ruské správy okupované části tohoto jihoukrajinského regionu Vladimir Rogov.

Jednalo se podle něj o první tak velký noční útok ukrajinské armády na záporožské frontě. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uvedla, že u Orichiva se ruská armáda „aktivně brání“.

Mezi obcemi Mala Tokmačka a Novodanylivka se rozpoutaly „boje vysoké intenzity“. Rogov tvrdí, že se ruským silám podařilo útok odrazit. Další okupované město v Záporožské oblasti, Tokmak, se podle Rogova stalo terčem ostřelování z děl a raketometů HIMARS, které Ukrajině dodaly USA.

Zničili jsme tři Leopardy, tvrdí Rusové

„Nepřítel podnikl pokus o prolomení naší obrany v záporožském směru. Průzkumné síly ho včas odhalily a byl zahájen úder dělostřelectva, letectva a protitankových zbraní,“ uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu s tím, že Ukrajina při bitvě ztratila 30 tanků, jedenáct vozidel pěchoty a 350 mužů.

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov později uvedl, že útočící ukrajinské síly se dostaly do závažných problémů v ruském minovém poli a že ruská armáda k jejich odražení nasadila bombardéry. Zničila podle něho tři tanky Leopard 2, které Kyjevu dodaly západní země.

Tvrzení znepřátelených stran nelze nezávisle ověřit. Kyjev v ranním přehledu situace na bojišti jen poznamenal, že ruské jednotky na záporožském a chersonském úseku fronty na jihu Ukrajiny pokračují v obraně.

Těžké boje na záporožské frontě mezi obcemi Levadne a Pavlivka hlásí ve čtvrtek také ukrajinský zpravodajský kanál DeepState.

Tvrdost bojů naznačuje pravidelně zveřejňovaný odhad ruských ztrát v podání ukrajinského generálního štábu, podle kterého Rusové za uplynulý den přišli o dalších 730 vojáků, 28 děl, 16 obrněných vozidel, 18 tanků, 15 dronů, osm kusů speciální techniky a raketomet.

Situace na frontě u Záporoží (8. června 2023)

Ruské zdroje na sociálních sítích uvádí, že ukrajinské síly při nočních útocích utrpěly vážné ztráty, zatímco ukrajinští blogeři si stěžují na mlčení oficiálních míst. To podle nich vede k vyhledávání informací u ruské strany, které jsou však plné dezinformací a psychologických operací.

Podle přehledu webu Oryx vypracovaného v dubnu dostali Ukrajinci od západních spojenců zhruba 575 tanků, dalších 212 bylo v té době přislíbeno. Většinou jde o tanky T-72 sovětské výroby, bylo mezi nimi také 75 tanků Leopard 2, více než 130 tanků Leopard 1 a 14 britských challengerů.

Britské ministerstvo obrany ve čtvrtek popisuje obraz situace na frontě jako velice komplikovaný, těžké boje podle něj pokračují. Na většině úseků si iniciativu udržují ukrajinské síly.

Ruské jednotky zřejmě stále dostávají rozkazy vrátit se co nejdříve k ofenzivním operacím: čečenské jednotky podnikly neúspěšný pokus o dobytí jedné z obcí u Doněcka, kde se frontová linie od roku 2015 jen málo změnila, upozornil Londýn. Předpověděl také, že během čtvrtka patrně začnou opadat záplavy vyvolané zničením Kachovské přehrady.

V okupovaném Luhansku na východě Ukrajiny se pak ve čtvrtek ozvalo několik silných výbuchů a nad městem stoupal dým. Podle ruských tiskových agentur byla tamní průmyslová zóna zasažena patrně střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow, které bránící se Ukrajině dodala Británie.

Hladina Kachovky klesla pod „mrtvý bod“

Šéf ukrajinské Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin informoval, že terčem ruského ostřelování se ve čtvrtek stalo město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Záchranáři přitom v těchto místech pomáhají lidem, jejichž domovy zaplavila voda po úterním zničení hráze Kachovské přehrady.

I Moskva obvinila ukrajinské jednotky z ostřelování, konkrétně záchranářů v Ruskem okupované části Chersonské oblasti. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je na Ruskem obsazeném levém břehu řeky Dněpr.

Hladina vody v přehradě ve čtvrtek odpoledne klesla na 12,5 metru, přičemž minimum potřebné pro odběr vody do zásobovacích kanálů je 12,7 metru. Řekl to šéf společnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota. Týká se to podle něj mimo jiné dodávek pro Záporožskou jadernou elektrárnu, která využívá vodu z kachovského rezervoáru k chlazení reaktorů.

Ukrajinská média neuvádějí, jak se pokles vody jaderné elektrárny bezprostředně dotkne. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v úterý konstatovala, že atomové zařízení má dostatečnou zásobu vody pro chlazení reaktorů na „několik měsíců“.

Až ofenziva začne, poznáte to, říká Ukrajina

„Ukrajina ještě plánovanou a napjatě očekávanou protiofenzivu nezahájila, až se tak stane, bude to všem zřejmé,“ řekl ve středu tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Rusové si prý podle něj pletou lokální ukrajinské postupy na některých úsecích fronty se zahájením větší operace.

„Nic z toho není pravda. Naše armáda rozhodne, kdy to vše začne,“ řekl Danilov. „Až protiofenzivu spustíme, všichni o tom budou vědět, uvidí to,“ dodal. Ukrajina už několik měsíců hovoří o protiofenzivě s cílem získat zpět území na jihu a východě země, která od února loňského okupují ruská vojska.

Druhý rok války na Ukrajině

Na sociálních sítích se ve středu začaly objevovat neověřené zprávy ruských vojenských blogerů o sílících bojích na frontě v Záporožské oblasti a kolonách ukrajinské vojenské techniky u města Huljajpole, které se nachází blízko frontové linie.

Ruské ministerstvo obrany už v noci na pondělí tvrdilo, že protiútok začal a ruští vojáci ho odrazili, Moskva zmiňovala stovky z boje vyřazených ukrajinských bojovníků. Kyjev to popřel a uvedl, že se Moskva podobnými vyjádřeními snaží odvést pozornost od bojů v oblasti Bachmutu, kde podle něho ruské síly zaznamenávají neúspěchy.

Podle Danilova není pochyb o tom, že hráz Kachovské přehrady zničilo Rusko, jelikož vodní dílo bylo pod jeho okupací od začátku invaze. Z Kyjeva už před měsíci zaznělo, že Rusové přehradu zaminovali. Po jejím protržení Ukrajinci obvinili Rusy, že ji vyhodili do povětří, aby zabránili ukrajinským jednotkám překročit řeku Dněpr a zaútočit.

Autoři: ,