Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Američané obdivují ukrajinské vojáky. Patrioty si osvojili v rekordním čase

Ukrajinští vojáci se na americké základně Fort Sill v Oklahomě učí se systémy protivzdušné obrany Patriot. (21. března 2023) foto: ČTK

Američtí vojenští činitelé chválí ukrajinské vojáky, kteří se na americké základně Fort Sill v Oklahomě učí se systémem protivzdušné obrany Patriot. Podle nich si jej překvapivě velmi rychle osvojili. Byli schopni ho i používat ve vlastních scénářích ruských simulovaných útoků.
  21:52

Že Ukrajinci zahájí trénink se systémem americké výroby Patriot, Pentagon oznámil v lednu. Vojenští činitelé a analytici v té době upozorňovali, že obeznámení se s jednou z nejefektivnějších vojenských technologií může trvat několik měsíců, až rok.

Nyní ovšem Američané nevyjadřují nic jiného než obdiv vůči schopnosti Ukrajinců rychle se učit. „Ukrajinští vojáci jsou působiví. Absolutně rychle se učí,“ prohlásil brigádní generál Shane Morgan. „Díky jejich rozsáhlým znalostem protivzdušné obrany a zkušenostem z bojové zóny pro ně bylo jednodušší, i když to nikdy není snadné, systém Patriot pochopit.“

„Jsou nejlepší z nejlepších v protivzdušné obraně pro Ukrajinu,“ dodal velitel základny.

Tréninku se účastní 65 vojáků speciálně vyslaných Kyjevem. Účastníci jsou ve věku od 19 do 67 let. I ti mladí jsou už váleční veteráni se zkušenostmi se systémy protivzdušné obrany, jako je sovětský systém S-300, používaný i Ruskem.

Systém patriot - infografika

Výukový kurz byl koncipován jako desetitýdenní základní program. Ukrajinští vojáci jednotlivými úkony prošli rychle. List Politico cituje jednoho amerického činitele, podle něhož Ukrajinci během krátké doby splnili kvalifikační požadavky, a byli tudíž schopni si vyhradit více času na zkoušení svých vlastních scénářů simulovaných hrozeb, založených na jejich znalostech ruské bojové taktiky.

Patriot je velmi složitý systém na ovládání a americkým vojákům obvykle trvá až rok, než se s ním naučí. Ukrajinci byli už po několika týdnech schopni nastavit a používat systém proti simulované hrozně za méně než 45 minut, což je standard americké armády.

„Chápou, jak bojovat se systémy protivzdušné obrany,“ uvedl jeden vysoký představitel základny. „To je jeden z důvodů, proč jsme byli schopni trénovat některé aspekty rychleji, než by to bylo možné s normálními studenty začínajícími od nuly.“

Jeden nejmenovaný trenér se podělil s agenturou AP o příběh, který podle něho dokládá vynalézavost Ukrajinců. Během prvních dnů výcviku došlo u jednoho z vozidel k úniku chladicí kapaliny. Oprava by obvykle vyžadovala předložení formální žádosti a několik dní čekání. Ukrajinci však porouchané vozidlo spravili do dvaceti minut.

„Ukazuje to jejich schopnost přizpůsobit se situaci,“ uvedl trenér. „Na Ukrajině nebudou mít dny. Mohou mít jen minuty.“

Polévkový národ

Ukrajinci žili na základně spolu s americkými vojáky. Nesměli ji opouštět, ale mohli využívat všechny její možnosti jako běžní příslušníci amerických ozbrojených sil. S oblibou jedli tacos. Podle Američanů měli Ukrajinci v oblasti stravování jen jedinou specifickou žádost. Své hostitele prosili o více polévek. Američané jim vyhověli.

Trénink zpočátku narušovala jazyková bariéra. Ukrajinští vojáci měli různou znalost angličtiny. Zpočátku měli dva překladatele, jejich počet se později zvýšil na osmnáct.

Po ukončení výuky Ukrajinci v příštích několika dnech zamíří na neznámé místo v Evropě, kde se připojí k další skupině učňů, jež absolvuje paralelní kurz s nizozemskou a německou armádou. Kromě amerických patriotů si tak Ukrajinci osvojí i ty, které kombinují komponenty z Německa a Nizozemska.

Po konci výcviku Ukrajinci zamíří zpět na Ukrajinu i s patrioty. Kdy přesně se tak stane, ale Američané nechtěli z bezpečnostních důvodů uvést. Zdůrazňují, že systém Patriot má výhradně obrannou funkci. Bude určen k ochraně ukrajinských měst před ruskými raketami a drony.

Patriot využívá střely dlouhého doletu typu země–vzduch s operačním dosahem až 60 kilometrů a dosahem radaru až 160 kilometrů. Umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu a letouny.

Ruský prezident Vladimir Putin systém Patriot označil za zastaralý. Řekl, že Rusko na něj najde protilék.

23. prosince 2022

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...