Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
17. listopadu 2016 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajince dráždí zkorumpovaní politici. Nepřiznaná Porošenkova vila i mocichtivý Saakašvili

Úsměv z minulosti? Ukrajinský prezident Porošenko (vlevo) uváděl Michaila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsměv z minulosti? Ukrajinský prezident Porošenko (vlevo) uváděl Michaila... | foto: Reuters

KYJEV/PRAHA „Ukrajinský sen“ o konci vlády oligarchické mafie dostal v uplynulých dnech tři tvrdé rány v podobě utajované vily prezidenta, vzpoury gubernátora a útoku na novináře.

Že je ukrajinský prezident Petro Porošenko člověk bohatý, se vědělo. Jako miliardář byl zvolen hlavou státu. Nyní ale ukrajinská média připomněla, že nedostál svým slibům: nezbavil se čokoládového impéria Roshen a lhal při povinném vyplňování deklarace o příjmech a majetku státních úředníků.

„Petr Alexejevič, to je náš zahraniční investor,“ zavtipkoval nedávno ruský prezident Putin na adresu ukrajinského kolegy, se kterým je v nevyhlášeném válečném stavu. Připomenul, že „Porošenko v Rusku řádně platí daně“, platy ruských dělníků v jeho čokoládovně Roshen v ruském Lipecku jsou dokonce mnohem vyšší než platy zaměstnanců ukrajinských čokoládoven.

Porošenkova vila

Rozčilení ukrajinští voliči se nestačili uklidnit a už jim novináři naservírovali další kompromitující materiál, tentokrát o utajené vile prezidenta Ukrajiny ve Španělsku. Nachází se na pozemku o velikosti 1254 metrů čtverečních ve městečku Atalaya Isdabe. Oficiálně je majetkem společnosti Feruvita SL, jenže tu vlastní právě ukrajinský prezident. Zaplatil za ni přes čtyři miliony eur.

Když ne z právního, tak z lidského hlediska Porošenkovo konání budí rozpaky. Plat ukrajinského učitele je asi 5500 hřiven, což je zhruba stejně v korunách. Podobně jsou na tom lékaři a zdravotní sestra na malém městě, kteří se musí spokojit se mzdou nižší než dva tisíce hřiven.

I proto Ukrajince pobouřily nedávno zveřejněné deklarace o příjmech státních úředníků. Někteří musejí na pokyn úřadů svá přiznání opravovat, a tak o víkendu vyšlo najevo, že gubernátor Chmelnické oblasti, milionář Alexandr Kornijčuk, který má na účtech dlouhodobě miliony hřiven, si vloni nechal vyplácet podporu v nezaměstnanosti.

Mocichtivý Saakašvili

Důvěra občanů v upřímnou snahu státu vymýtit korupci je otřesena i proto, že byl prakticky rozprášen gruzínský tým operující na Ukrajině. Právě gruzínský tým exprezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho měl Ukrajincům pomoci zbavit se starých návyků.

Jenže po odstoupení zástupce generálního prokurátora Davida Sakvarelidzeho a řadě dalších „gruzínských demisí“ se funkce gubernátora Oděské oblasti vzdal sám Saakašvili.

Poté oznámil, že vytváří „širokou politickou platformu“, jejímž cílem jsou předčasné parlamentní volby. Slíbil také, že dostane do vězení oligarchy, kteří se dokázali po Majdanu bleskově přizpůsobit novým podmínkám a nyní díky napojení na poslance a ministry pokračují ve svém obohacování se na úkor státu.

Podle gruzínského exprezidenta je nutné kompletně vyměnit politickou elitu na Ukrajině. Po tom volá řada občanských hnutí, která se zrodila na Majdanu. „S kým půjdeme do koalice? S nikým kromě ukrajinského lidu, neboť politické spektrum země je zcela prohnilé,“ uvedl Saakašvili.

Jenže samotný Saakašvili nemá úplně bezúhonnou reputaci. V Gruzii mu hrozí soud, řada jeho projektů z posledního období gruzínského panování nesla známky „kultu Saakašvili“ a neschopnosti pracovat v týmu. Nyní ukrajinští novináři poukazují na to, že nejde jen o svržení bojovníka s ukrajinskými nešvary, jak svou demisi impulsivní Saakašvili prezentuje, ale i o to, že gruzínský exprezident chtěl stále více moci a odmítal spolupracovat s kýmkoliv, kdo měl jiný názor.

Nepohodlný moderátor

Zhrzenou ukrajinskou veřejnost o víkendu ještě více roztrpčila zpráva, že kyjevský soud tajně rozhodl o domovní prohlídce u moderátora populární talk show Savika Šustera, který kvůli kritice ruského režimu musel odejít z Ruska. Nyní se pustil do ukrajinské politické elity. Prokuratura v Kyjevě ho ale podezřívá z daňových úniků. Kolegové Šustera hovoří o mstě posvěcené nejvyššími místy.

Právě Saakašvili nedávno prohlásil, že na Ukrajině prakticky nezůstaly televizní kanály, které by odhalovaly napojení oligarchů na politiky, protože všechny televize nějakému oligarchovi patří. Výjimkou je podle Saakašviliho právě 3s.tv, kde působí Šuster.

I když podle sociologických šetření je přes polovinu Ukrajinců nespokojeno se současným vedením země, ještě více občanů si stále přeje integrovat Ukrajinu do Evropy a uvědomuje si, že překážkou reforem je kromě domácích oligarchů i politika Kremlu.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.