29. září 2015 18:02, aktualizováno  19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinci dostali na boj se separatisty americké odstřelovací pušky a bulharské pancéřovky

Odstřelovací puška M82A3 od firmy Barrett. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstřelovací puška M82A3 od firmy Barrett. | foto: Wikimedia

KYJEV Ukrajinská Národní garda, jejíž jednotky bojovaly po boku regulérní armády na východě země s proruskými separatisty, obdržela do výzbroje velkorážné odstřelovačské pušky Barrett americké provenience, jakož i nové protitankové zbraně. Oznámila to v úterý ruská agentura TASS s odvoláním na ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova.

Washington až dosud odmítal Kyjevu dodávat „smrtící“ zbraně, ale už loni v prosinci se na internetu objevily zprávy o tom, že ukrajinští obchodníci se zbraněmi uzavřeli kontrakt s americkou firmou Barrett na dodávku pušek.

„Dočkali jsme se! Obdrželi jsme nové zbraně pro doplnění jednotek Národní gardy, působících proti skupinám pokoušejícím se proniknout přes linie naší obrany a proti nepřátelským diverzním a průzkumným skupinám. Postačí trocha výcviku a přípravy a naši odstřelovači mohou využívat výkonnou a moderní zbraň proti živé síle a technice nepřítele ve všech bojových jednotkách Národní gardy,“ napsal Avakov na Facebooku o puškách Barrett ráže 12,7 milimetru.

Dodal, že do výzbroje byly zařazeny rovněž protitankové reaktivní granáty DRTG-73, což bude pořádná „novinka pro nepřátelské tanky a transportéry“ vzhledem k tomu, že tyto střely jsou vybaveny tandemovou hlavicí s dvěma kumulativními náložemi: první prorazí dynamickou ochranu tanku, druhá pak vlastní pancíř o tloušťce až 700 milimetrů. Podle dostupných zpráv jsou tyto pancéřovky vyráběny v Bulharsku.

Pušky Barrett M 82 A1 podle webu české armády zavedla do své výzbroje například 601. skupina speciálních sil v roce 2000 a zbraň s ní prošla nasazením v extrémně náročných podmínkách Iráku a Afghánistánu. Zejména ve velice složitých podmínkách iráckého nasazení zbraň prokázala mimořádnou spolehlivost a účinnost.

Porošenko v OSN: Rusko vede nepřiznanou válku

  • Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úterním projevu na Valném shromáždění OSN kritizoval ruskou agresi proti své vlasti a požadoval potrestání viníků loňského sestřelu malajsijského dopravního letadla nad východem Ukrajiny.
  • Zpochybnil rovněž ruské křeslo v Radě bezpečnosti OSN a žádal omezit právo veta stálých členů rady.
  • "Nehledě na skutečnost, že Rusko dosud odmítá oficiálně uznat přímé vojenské vměšování, není dnes pochyb, že vede agresivní válku proti mé zemi, proti Ukrajině," prohlásil Porošenko.
  • Rusko podle ukrajinského prezidenta okupuje přibližně 44 tisíc kilometrů čtverečních ukrajinského území na Krymu a v Donbasu na východě země.
  • Televizní kamery ukázaly, že během Porošenkova vystoupení bylo místo ruské delegace prázdné. Podobně v pondělí Ukrajinci v čele s Porošenkem opustili sál během projevu ruského prezidenta Vladimira Putina.
ČTK