Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinské síly dosáhly okrajových zisků a pokračují v ofenzivě

Svět

  10:48aktualizováno  12:37
Ukrajinské síly pokračují v ofenzivě na nejméně třech úsecích fronty, podle ověřených záběrů z místa dosáhly okrajových zisků u Bachmutu, píše americký Institut pro studium války (ISW). Podle sobotního hlášení ukrajinského generálního štábu se ruské jednotky soustředí podobně jako v posledních měsících zejména u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky, kde se za uplynulý den obě armády střetly v 36 případech.

Ukrajinští představitelé podle ISW uvádějí, že za poslední den jejich vojáci postoupili v oblastech jihozápadně od Bachmutu, v západní Doněcké oblasti u Vuhledaru a na hranicích Doněcké a Záporožské oblasti podél linie Levadne - Staromajorske a na západě Záporožské oblasti u Robotyne. Hovoří také o tom, že tamní ofenzivní operace byly úspěšné, což nelze nezávisle ověřit.

ISW nicméně uvádí, že ověřené záběry z 15. června naznačují, že ukrajinské síly dosáhly okrajových zisků na severozápadním okraji Bachmutu. O ukrajinských útocích u Bachmutu hovoří také ruští vojenští blogeři, podle kterých Ukrajinci vedou protiofenzivu na severozápad, západ a jihozápad od města.

Podle analytiků také tvrdí, že ukrajinské jednotky pokračují v útocích na ruské pozice jižně od města Velyka Novosilka v Doněcké oblasti nedaleko Vuhledaru a dosáhly zisků v Záporožské oblasti u měst Huljajpole a Orichiv.

Rusko podle britské vojenské rozvědky od začátku ukrajinské protiofenzivy posílilo letectvo na jihu Ukrajiny, konkrétně tamní flotilu vrtulníků. Snímky podle hodnocení rozvědky ukázaly, že na letišti v Berďansku, přímořském městě západně od Mariupolu, ruská armáda rozmístila 20 helikoptér, které jsou pravděpodobně schopné útočit na pozemní cíle střelami delšího doletu.

Ukrajinský generální štáb píše, že zatímco u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky je do bojů zapojené ruské dělostřelectvo a ruská armáda podniká útoky, v Záporožské a Chersonské oblasti se „nepřítel brání“.

Podle náměstka ukrajinského ministra obrany Volodymyra Gavrylova Ukrajina na bojišti převzala iniciativu, nicméně k vítězství potřebuje zbraně s doletem až 200 kilometrů. „V moderní válce je nejdůležitější mít přehled o situaci, znát pozici nepřítele a být schopen vést přesné údery na velké vzdálenosti. To znamená mít zbraně, které nepřítele dokážou zasáhnout na vzdálenost až 200 kilometrů,“ citovala Gavrylova agentura Unian.

Předehra k větší operaci?

Podle americké stanice CNN ukrajinská protiofenziva proti ruské armádě okupující její území zatím nenabrala takový spád, jak někteří optimističtější pozorovatelé předpokládali. Server stanice ve své analýze uvádí, že současné ukrajinské snahy vypadají jako „předehra k rozsáhlejším operacím“.

Podle CNN skromných zisků zatím protiofenziva dosáhla na jihu Ukrajiny, mimo jiné v Záporožské oblasti, kde ale postupu brání víceúrovňová ruská obrana. Pozorovatelé už na jaře uváděli, že se ukrajinská armáda v této oblasti bude snažit o průlom - pokud by se Ukrajincům podařilo postoupit o desítky kilometrů směrem k pobřeží Azovského moře, narušili by ruskou pozemní spojnici s anektovaným Krymem.

Silám Kyjeva ale v oblasti kriticky chybí letecká převaha a Rusko mělo v uplynulých měsících dost času na to, aby připravilo obranu. Ukrajinské jednotky a jejich těžkou techniku navíc ruské síly nemilosrdně ostřelují. CNN v souvislosti s tím cituje nejmenovaného ukrajinského představitele, podle kterého lze sice „s pomocí buldozerů, odminovacích vozidel a dalšího vybavení účinně obcházet překážky“, postup ale ztěžují drony, které ruskému letectvu a dělostřelectvu poskytují v reálném čase informace o pozicích ukrajinské armády.

„Nikdy neexistovala šance, že by (v Záporožské oblasti) Ukrajinci dosáhli tak bleskového postupu, jako loni na podzim v Charkově,“ píše CNN s odkazem na úspěšnou protiofenzivu, při které ukrajinská armáda dobyla zpět rozsáhlé území na severozápadě země.

Vše ale naznačuje tomu, že se Ukrajinci rozhodli útočit i na dalších místech fronty a zjišťují, kde má Rusko v obraně trhliny - například v okolí Bachmutu. Dobytí východoukrajinského města Rusko oznámilo v květnu po více než šesti měsících intenzivních bojů, Ukrajina ale v jeho okolí nadále podniká útočné operace a podle ukrajinských představitelů postupuje.

Ještě překvapivější jsou ale podle CNN náznaky, že mají Ukrajinci výhodu také na frontě u města Doněck, kde je linie kontaktu už dlouho zamrzlá. Kyjev má přitom poměrně bohatý výběr co se týče míst, kde může na ruskou okupační armádu zaútočit. Fronta se klikatí ze severovýchodu na jih Ukrajiny přes téměř 1000 kilometrů.

Před předčasnými závěry ohledně dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy varuje americký Institut pro studium války. „Ukrajina ještě nenasadila převážnou část svých protiofenzivních sil a ruská obrana není rovnoměrně silná podél všech sektorů frontové linie,“ uvedli tento týden analytici.

Autoři: ,