3. března 2014 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský diplomat srovnal dění na Krymu s invazí v roce 1968

Ukrajinský velvyslanec při NATO Ihor Dolhov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský velvyslanec při NATO Ihor Dolhov. | foto: ČTK

BRUSEL Nikdo nepředpokládal, že se Ukrajina v 21. století dostane do situace, kterou zažilo Československo v roce 1968, řekl ukrajinský velvyslanec při NATO Ihor Dolhov. Aliance i Evropská unie už odsoudily ruskou okupaci ukrajinského Krymu a nyní obě organizace uvažují o dalších opatřeních, jak situaci uklidnit a vrátit problematiku k jednacímu stolu.

 Velvyslanci aliance jednali v neděli, v pondělí v Bruselu diskutují ministři zahraničí členských zemí osmadvacítky. "Dál věříme, že převáží zdravý rozum a moudrost nejen ruského lidu, ale celého mezinárodního společenství," řekl Dohlov.

Češi chápou, co to znamená

Obyvatelé České republiky podle něj určitě dobře chápou, co znamená například dokument ruského parlamentu umožňující prezidentu Vladimiru Putinovi použít při "normalizaci politické a společenské situace" na Ukrajině vojenskou sílu. "Ve vašem případě to trvalo dvacet let. Moje země, můj lid na toto nejsou připraveni," poznamenal ukrajinský diplomat.

Dolhov uvedl, že NATO nyní velmi podrobně konzultuje, jaká další opatření jsou možná na podporu Ukrajiny a zastavení expanze ruské vojenské přítomnosti na jejím území. Připustil, že zatím kromě jasného odsouzení ruského postupu žádné rozhodnutí či výsledek není.

Některé kroky už jsou známé veřejně, připustil a zmínil například rozhodnutí západních zemí přerušit přípravu plánovaného summitu skupiny G8 v jihoruském Soči.

Potřeba rychlé reakce

"Ostatní opatření mohou mít restriktivní dopad na některé ruské představitele pokud se týká jejich pohybu nebo jejich bankovních účtů v západních zemích," domnívá se ukrajinský diplomat. O možnosti sankcí by se dnes mohly zmínit závěry schůzky ministrů zahraničí Evropské unie.

"Není na mně jako na velvyslanci nejvíce zainteresované strany, abych veřejně hovořil o tom, jaká opatření může přijmout EU nebo NATO. Bohužel nejsme členy ani jedné z těchto organizací," poznamenal Dolgov. Z obou organizací prý ale cítí velmi silnou podporu a jasné pochopení, že neodkladné kroky jsou nutné.

Potřebná rychlost reakce podle něj souvisí s vývojem na Ukrajině. "Každou hodinu jasně vidíme, že ruská vojenská přítomnost na Krymu se zvětšuje, blokují další vojenská zařízení, administrativu, infrastrukturu," upozornil Dolhov.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz