Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinský exministr Danylyšyn získal v Česku azyl, ve vězení ale zůstal

Svět

  17:02aktualizováno  19:01
PRAHA - Někdejší ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn získal v České republice politický azyl. Bývalý ministr byl v Česku před několika měsíci zadržen na základě mezinárodního zatykače a od té doby pobývá ve vazbě. Na Ukrajině je obviněn v souvislosti se státními zakázkami.

Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn foto: InterpolReprofoto

Danylyšyn vinu odmítá a hovoří o politickém pozadí případu, stíháni jsou i někteří další členové někdejší vlády Julije Tymošenkové.

Zatím je stále ve vazbě
Ministerstvo vnitra poskytlo muži azyl, vydalo o tom rozhodnutí, řekl  ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. Dál odmítl případ komentovat. Mluvčí vězeňské služby Robert Káčer  po 17:00 řekl, že Danylyšyn je stále va vazbě. Podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové může nyní o propuštění rozhodnout státní zastupitelství. Česká policie muže zadržela 18. října, o dva dny později jej městský soud poslal do předběžné vazby. Danylyšyn si proti tomu podal stížnost a zároveň opakovaně požádal o popuštění z vazby na kauci. Soudy mu ani v jednom nevyhověly.

Julija TymošenkováDanylyšyn působil ve vládě Tymošenkové od konce roku 2007 do jejího letošního pádu. Na Ukrajině ho viní ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek, státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionu korun). Mluvčí české kriminální policie Pavla Kopecká již dříve s odvoláním na údaje ukrajinské strany uvedla, že je podezřelý z toho, že v roce 2007 zvýhodnil firmu, která dodávala státu maziva a paliva.

Danylyšyn vše popírá
Podle ukrajinského tisku jde v případu o dojednávání zakázek na nákup paliva pro ministerstvo obrany a rovněž o podezřelý kontrakt na výstavbu parkovišť na kyjevském mezinárodním letišti Borispol. Danylyšyn veškerá obvinění odmítá. 

Opozice chápe Danylyšynův azyl jako důkaz o represích

Ukrajinská opozice označuje kriminalizaci Danylyšynova ministerského působení za projev politického pronásledování, jemuž chce nynější vláda prezidenta Viktora Janukovyče vystavit vlivné reprezentanty opozice. Azyl pro exministra v ČR hodnotí jako uznání faktu, že na Ukrajině je opozice vystavena politickým represím. "Politický azyl znamená, že Česko Danylyšyna chrání před politickým pronásledováním ze strany jeho mateřské země, tedy Ukrajiny," řekl místopředseda parlamentní frakce opozičního
Bloku Julije Tymošenkové (BJuT) Andrij Škyl novinářům.


Autoři: ,