Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský parlament odvolal vládu

Svět

  15:32aktualizováno  20:16
KYJEV - Spory mezi Ukrajinou a ruským ropným monopolem Gazpromem ukončily fungování ukrajinské vlády. Jechanurovův kabinet byl dnes při jednání parlamentu odvolán.

Ukrajinský premiér Jurij Jechanurov při jednání vlády. foto: AFP

Motivem rozhodnutí zákonodárců je dohoda s Ruskem o dodávkách zemního plynu, podle níž teď bude Ukrajina za tuto surovinu platit téměř dvakrát více než doposud.

Informovaly o tom tiskové agentury.

Podle poslanců dohoda je v rozporu s národními zájmy. Prezident Viktor Juščenko ale označil rozhodnutí parlamentu za nezákonné a řekl, že vláda zůstane u moci až do březnových parlamentních voleb. 

"Tato vláda bude pracovat až do parlamentních voleb 26. března. Zdůrazňuji, že nebude žádná prozatímní vláda, ale nynější premiér i ministři budou nadále pracovat," uvedl prezident na internetových stránkách svého úřadu.

Juščenko, který je v Kazachstánu na inauguraci nového kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, také řekl, že podá stížnost k ústavnímu soudu.

Podrobněji se hodlá k záležitosti vyjádřit až poté, co se poradí s právníky. Návštěvu Kazachstánu, kde se má ve středu sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, podle svého mluvčího kvůli tomu krátit nehodlá a nechystá se ani rozpustit parlament.

Pro sesazení kabinetu, který je u moci sotva čtyři měsíce, se ve 450členné Nejvyšší radě poslanci vyslovili poměrem hlasů 250 ku 50 při dvou absencích. Kromě opozice návrh na odvolání vlády podpořili dva bývalí Juščenkovi spojenci - koalice Julije Tymošenkové, bývalé premiérky a klíčové osoby předloňské "oranžové" revoluce, a potom koalice předsedy parlamentu Volodymyra Lytvyna.

Rusko a Ukrajina dospěly minulý týden po ostrém sporu o dodávky zemního plynu k dohodě, podle níž se cena dodávek tohoto energetického zdroje téměř zdvojnásobí.

Podle Jechanurova je dohoda kompromisem, který má zabránit tomu, aby Ukrajina zůstala
bez dodávek přírodního plynu. Podle nového zákona, který výrazně zvýšil pravomoci
parlamentu, mohou poslanci vládní ministry odvolat, pokud se pro tento krok vysloví prostá většina zákonodárného sboru.

Premiér však být odvolán nemůže. Musí ale podle ústavy přijmout rozhodnutí parlamentu a podepsat v tomto smyslu dekret, píše AP. Politici a analytici se liší v názoru na to, zda má
rozhodnutí právní platnost. Podle některých expertů může parlament odvolat jen určité ministry, nikoliv však celý kabinet. Podle politologa Olexandra Lytvynenka budou mít síly, které se zasadily o odvolání vlády, problémy dohodnout se na složení nového kabinetu.

"Je málo pravděpodobné, že Tymošenková bude moci najít společný jazyk se svými bývalými odpůrci z doby oranžové revoluce," říká tento expert. V každém případě tato záležitost
zasadila vážnou ránu Juščenkovu týmu.

"Vláda odvolaná na základě vážných obvinění, jakými je poškozování národních zájmů, ji
zdiskredituje v očích voličů," soudí Lytvynenko. Hlavní silou, která se zasadila o odvolání vlády, je podle agentury Reuters Julija Tymošenková, jejíž vládu Juščenko loni v září po osmi měsících ve funkci rozpustil.

Od té doby využívá každé příležitosti ke kritice vlády technokrata Jechanurova, která nastoupila po ní. Stavěla se také proti dohodě o plynu uzavřené s Moskvou. V březnových volbách bude vážným protivníkem Juščenkova týmu.
Autoři: ,