Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský prezident Zelenskyj zakázal tři opoziční televize, pět let nesmí vysílat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | foto: Reuters

Kyjev Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svým dekretem na pět let zakázal vysílání opozičních televizních stanic, uvedla ve středu agentura DPA s tím, že jde o "bezprecedentní rozhodnutí". Jde mimo jiné o stanice 112, NewsOne a ZiK, které jsou podle listu Ukrajinska pravda pokládány za televize opozičního politika Viktora Medvedčuka, považovaného za spojence ruského prezidenta Vladimira Putina. Opozice podle médií hodlá odpovědět pokusem o odvolání prezidenta, jehož strana má ale v parlamentu většinu.

Zelenskyj svým dekretem uvedl v platnost sankce, schválené v úterý bezpečnostní radou státu. Zakázané televize, které patří mediálnímu holdingu Novosti, označily ve společném prohlášení sankce za „politické zúčtování s nepohodlnými médii“ pod smyšlenou záminkou.

„Jsme odhodláni bojovat za své právo vysílat pro Ukrajince a přinášet pravdu občanům,“ uvedla ve středu televize 112 na svém webu s tím, že Ukrajinci ji a další zakázané stanice nadále mohou sledovat na serveru YouTube.

Uvítací výbor. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s dalšími...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteru uvedl, že nové peníze...

Sankce nařizují odnětí vysílacích licencí a frekvencí a zablokování účtů, a to po dobu pěti let. „V hlavním městě Kyjevě byly kanály ZiK, NewsOne a 112 okamžitě vypnuty,“ uvedla DPA. Úřady zákaz opozičních televizí vysvětlily údajným ohrožením národní bezpečnosti a šířením ruské propagandy.

Zakázané stanice vyjadřovaly názory proruské Medvedčukovy strany Opoziční platforma, která má oporu mezi voliči na převážně ruskojazyčném východu a jihu země. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění by v případným parlamentních volbách mohla získat postavení druhé nejsilnější strany.

„Ukrajina byla dříve považována za relativně liberální zemi mezi bývalými sovětskými republikami, pokud jde o svobodu tisku a projevu,“ dodala dpa.

Zakázané stanice vyjadřovaly názory proruské Medvedčukovy strany Opoziční platforma, která má oporu mezi voliči na převážně ruskojazyčném východu a jihu země. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění by v případným parlamentních volbách mohla získat postavení druhé nejsilnější strany.

„Pokud jde o svobodu tisku a projevu, Ukrajina byla dříve považována za relativně liberální zemi mezi bývalými sovětskými republikami,“ dodala DPA.

„Probudili jsme se dnes v jiné zemi. Během noci - ďáblové vždy řádí v noci - poprvé za celou dobu existence nezávislé Ukrajiny vypnuli hned tři populární zpravodajské televize najednou,“ prohlásil v parlamentu místopředseda Opoziční platformy Vadym Rabinovyč podle listu Ukrajinska pravda. Zelenskyj podle něj potlačováním svobody slova zpochybnil evropskou budoucnost Ukrajiny. Zákaz televizí nezávislých na nynější vládě přirovnal k pálení knih v éře fašismu.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!