Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Alžběta byla královnou srdcí, řekl Macron. Podle Bidena definovala celou éru

Úmrtí Alžběty II.

  20:47aktualizováno  22:10
Velká státnice oddaná službě a svým povinnostem. Tak na zesnulou královnu Spojeného království Alžbětu II. vzpomínají zahraniční politici. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa přes 70 let, podle amerického prezidenta Joea Bidena byla víc než panovnice, definovala celou jednu éru.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Její výsost královna Alžběta II. ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa po více než sedmdesát let. Pamatuji si ji jako přítelkyni Francie, královnu srdcí, která zanechala stopu na své zemi a na svém století,“ napsal Macron.

Jsme srdcem a myšlenkami s rodinou královny Alžběty II. uvedla zase mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová po oznámení o úmrtí britské panovnice.

Prezident Joe Biden později doplnil, že Alžběta II. byla víc než panovnice, definovala celou jednu éru. „Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti,“ uvedl Biden a poukázal na skutečnost, že většina Britů jiného panovníka ve svém životě nezažila.

Reagoval i papež František, jehož zpráva o úmrtí hluboce zarmoutila. „Panovnice byla příkladem velkorysé služby dobru britského národa,“ uvedl.

Britská premiérka Liz Trussová označila Alžbětu II. za skálu, na které byla vystavěna moderní Británie. Úmrtí označila za konec „druhé doby alžbětínské“. „Zprávou o její smrti jsme zdrceni,“ dodala.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zase uvedl, že zesnulá královna psala historii a těšila se nejvyšší úctě v celém světě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napsal, že oznámení o královnině úmrtí přijal s velkým zármutkem. „Jménem ukrajinského lidu vyjadřuji upřímnou soustrast královské rodině, celému Spojenému království a Commonwealthu,“ uvedl. Ztrátu panovnice označil za nenapravitelnou.

Soustrast vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury TASS ocenil autoritu, jaké se královna těšila na mezinárodní scéně, a připomněl lásku a úctu jejích poddaných. Novému panovníkovi popřál odvahu tváří tvář této nenahraditelné ztrátě.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že sedmdesát let Alžbětina pevného vedení a oddání se službě své zemi z ní udělalo vzor a inspiraci pro každého z nás. „Byla symbolem novodobé monarchie,“ doplnil ji slovenský premiér Eduard Heger.

Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že královna Alžběta II. vlasti oddaně sloužila celý svůj život. „A nám svým příkladem posloužila jako obětavá, moudrá a rozvážná vůdkyně, která uměla svou zemi provést každou bouří,“ ocenil zesnulou vládkyni.

Ztráta pro Commonwealth i celý svět

Největší ohlas však zní ze Spojeného království. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila úmrtí královny Alžběty za velice smutný moment pro Velkou Británii, Commonwealth a celý svět. „Její život byl plný nesmírného oddání službě. Jménem skotského lidu vyjadřuji hlubokou soustrast královi a královské rodině,“ uvedla na svém Twitteru

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil čtvrtek za nejsmutnější den celé země. Srdce každého Brita nyní podle něj cítí bolest a silný a osobní pocit ztráty. „Působila tak věčně a úžasně, že se obávám, že jsme jako děti došli k přesvědčení, že tady bude navždy,“ napsal.

„Její Veličenstvo bylo svědkem obrovských změn, obratně šlo s dobou, ale vždy poskytovalo stabilitu a jistotu. Byla naší stálicí po celou tuto velkou Alžbětinskou éru,“ uvedla zase někdejší premiérka Theresa Mayová a podobně jako její následník Johnson vzdala hold novému králi.

Vzpomínali i další bývalí šéfové britské vlády. „Ztratili jsme nejen naši panovnici, ale i osobnost, která více než kterákoliv jiná stmelila naši zemi a zosobňovala vše, díky čemu jsme hrdí na to, že jsme Britové,“ řekl Tony Blair, který vedl kabinet v Londýně v letech 1997 až 2007.

„Neexistují slova, která by mohla dostatečně vyjádřit ztrátu, kterou naše země pocítí,“ uvedl David Cameron, premiér z let 2010 až 2016. „Všichni jsme přišli o někoho, kdo nám byl velmi blízký,“ vyjádřil soustrast ministerský předseda z 90. let John Major. Královna sloužila zemi do poslední chvíle, vzdal hold královně Cameronův předchůdce Gordon Brown.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kanadský premiér Justin Trudeau napsal, že při vzpomínkách na život Alžběty II. a na její vládu, která trvala mnoho desetiletí, si budou Kanaďané vždy připomínat její moudrost, soucitnost a vřelost. „Naše myšlenky jsou v této nejtěžší době s členy královské rodiny,“ uvedl.

Australský premiér Anthony Albanese citoval slova zesnulé královny Alžběty, že „truchlení je cena, kterou platíme za lásku“. „Všichni cítíme pocit ztráty, protože jen málo z nás znalo svět bez Alžběty II., uvedl.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že Alžbětina vláda definovala historii britského národa i celé Evropy. „Symbolizovala to nejlepší ze Spojeného království, svých občanů i hodnot,“ napsala. Doplnila také, že i pro ni osobně byla královna velkým vzorem.

Podle Josepa Borella, šéfa diplomacie Evropské unie, přispěla Alžběta II. k míru a usmíření ve 20. století. „Pozoruhodná vláda královny Alžběty Il. dohlížela na klíčové události 20. a 21. století. EU vzdává hold jejímu jedinečnému přínosu k budování míru a usmíření,“ napsal.

Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropského parlamentu, na svém Twitteru napsala, že jen málo lidí ovlivnilo světovou historii tak moc, jako královna Alžběta II. „Její nezlomné oddání povinnostem a službě bylo příkladem pro nás všechny,“ napsala. Zesnulou královnu označila za skutečně velkou státnici. „Kéž odpočívá v pokoji,“ dodala.

Autor: