Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unesené Češky: rozvědka šetří, zda dívky nejsou v Afghánistánu

Afghánistán

  13:53
ISLÁMÁBÁD - Pákistán požádá Afghánistán o pomoc při pátrání po dvou Češkách unesených předloni v březnu v pákistánské provincii Balúčistán. Uvedl to pákistánský server dawn.com. List The Express Tribune pak citoval ředitele pákistánského Národního úřadu pro krizové situace (NCMC) Saúda Azíze, podle kterého únosci nepožadovali žádné výkupné. „Existuje silné podezření, že únosci schovávají tyto dvě ženy v Afghánistánu,“ řekl na pondělním jednání parlamentní komise Azíz.

Hanu Humpálovou (vlevo) a Antonii Chrásteckou unesli ozbrojenci v Pákistánu ve středu 13. března foto: HankaaToncaDomu.com

Pákistánská rozvědka se podle něj rovněž snaží zjistit, kde bylo natočené video, na kterém se mladé ženy přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA. Záběry, které byly později staženy, byly pořízeny údajně v polovině dubna 2013. Čekáme na odpověď tajných služeb, sdělil komisi Azíz podle serveru dawn.com.

Předseda komise pověřil Azíze vypracováním podrobné zprávy o unesených Češkách, která by měla být hotová za 15 dnů. Azíz proto podle The Express Tribune odjede do Balúčistánu, kde bude jednat s místními úřady. „Ministerstva vnitra a zahraničí jsou v této věci v kontaktu s českými diplomaty v Islámábádu,“ sdělil Azíz komisi.

Dvě Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Na internetu se objevila dvě videa s unesenými Češkami. První bylo zveřejněno 26. června na sociální síti Facebook. Kromě tohoto videa, na kterém ženy hovoří o Siddíkíové, existují ještě záběry z října 2013. Mladé ženy na záznamu prosí českou vládu o pomoc a stěžují si, že jsou ve špatném zdravotním stavu a hovoří o špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny. Video vzniklo 23. srpna, jedna z unesených na záběrech ukázala noviny z onoho dne.

UNESENÉ ČEŠKY

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října.

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na záznamu z října 2013.

Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...