Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češky unesené v Pákistánu jsou po dvou letech volné. Dorazily do Česka

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí | foto: Anadolu Ajansi

ANKARA Dvě Češky unesené v Pákistánu jsou po dvou letech volné. Turecká zpravodajská agentura Anadolu uvedla, že Antonie Chrástecká a Hana Humpálová v pátek překročily turecké hranice. Na vyjednávání o jejich propuštění se prý dva měsíce podílela turecká charitativní organizace IHH. Informaci potvrdil premiér Bohuslav Sobotka.

Podle premiéra děvčata ráno dorazila do Česka a jsou s rodinami.

Turecká média zveřejnila fotografie propuštěných Češek, z nichž je zřejmé, že obě ženy jsou v pořádku. Vypadají unaveně a pohuble, ale stojí na nohou a nezdá se, že by byly zraněné. „Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen,“ citovala agentura Anadolu jednu z unesených dívek Antonii Chrásteckou.

„Obě dívky dorazily do Turecka v pátek pozdě večer po dvou měsících intenzivních jednání,“ řekl Izzet Sahin, který vedl jednání s únosci žen. Sahin také zdůraznil, že charitativní organizaci kontaktovaly rodiny obětí před dvěma měsíci jako „poslední možnost po vyčerpání všech ostatních možností k záchraně“. „Antonie a Hana byly v zajetí dva roky, které pro ně byly velmi obtížné,“ dodal Sahin.

Děvčata přijela do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je 13. března 2013 skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká, byly uneseny 13. března 2013 v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. 

Turecká nevládní organizace IHH

Nadace pro lidská práva a svobody a humanitární pomoc (IHH) je nevládní turecká organizace založená v roce 1992 a oficiálně registrovaná v roce 1995.

Původně byla vytvořena na pomoc bosenským Muslimům v polovině 90. let. Později ale rozšířila své aktivity do řady zemí světa. Nyní operuje téměř na všech kontinentech. 

Většina jejích pracovníků jsou turečtí muslimové, operující ve více než stovce zemí světa.

Sídlí v Istanbulu; v jejím čele stojí 49letý turecký právník Fehmi Bülent Yildirim.

IHH se angažuje mj. v pomoci Palestincům, jimž v roce 2010 vypravila lodě s pomocí do pásma Gazy. V této oblasti mj. sponzoruje turecko-palestinskou školuV Africe od roku 2007 vede projekt Africa Cataract Project (ACP), v jehož rámci turečtí lékaři a sestry provádí v deseti afrických zemích zdarma operace šedého zákalu. V Africe také IHH staví studny. V roce 2010 poslala dvě letadla s pomocí na Haiti. Humanitární pomoc a pracovníky poslala také do Japonska po ničivém zemětřesení a přívalové vlně cunami v roce 2011.

Zdroj: ČTK

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.