Čtvrtek 7. listopadu 2024, svátek má Saskie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češky unesené v Pákistánu jsou po dvou letech volné. Dorazily do Česka

Česko

  8:51aktualizováno  11:37
ANKARA - Dvě Češky unesené v Pákistánu jsou po dvou letech volné. Turecká zpravodajská agentura Anadolu uvedla, že Antonie Chrástecká a Hana Humpálová v pátek překročily turecké hranice. Na vyjednávání o jejich propuštění se prý dva měsíce podílela turecká charitativní organizace IHH. Informaci potvrdil premiér Bohuslav Sobotka.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí foto: Anadolu Ajansi

Podle premiéra děvčata ráno dorazila do Česka a jsou s rodinami.

Turecká média zveřejnila fotografie propuštěných Češek, z nichž je zřejmé, že obě ženy jsou v pořádku. Vypadají unaveně a pohuble, ale stojí na nohou a nezdá se, že by byly zraněné. „Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen,“ citovala agentura Anadolu jednu z unesených dívek Antonii Chrásteckou.

„Obě dívky dorazily do Turecka v pátek pozdě večer po dvou měsících intenzivních jednání,“ řekl Izzet Sahin, který vedl jednání s únosci žen. Sahin také zdůraznil, že charitativní organizaci kontaktovaly rodiny obětí před dvěma měsíci jako „poslední možnost po vyčerpání všech ostatních možností k záchraně“. „Antonie a Hana byly v zajetí dva roky, které pro ně byly velmi obtížné,“ dodal Sahin.

Děvčata přijela do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je 13. března 2013 skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká, byly uneseny 13. března 2013 v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. 

Turecká nevládní organizace IHH

Nadace pro lidská práva a svobody a humanitární pomoc (IHH) je nevládní turecká organizace založená v roce 1992 a oficiálně registrovaná v roce 1995.

Původně byla vytvořena na pomoc bosenským Muslimům v polovině 90. let. Později ale rozšířila své aktivity do řady zemí světa. Nyní operuje téměř na všech kontinentech. 

Většina jejích pracovníků jsou turečtí muslimové, operující ve více než stovce zemí světa.

Sídlí v Istanbulu; v jejím čele stojí 49letý turecký právník Fehmi Bülent Yildirim.

IHH se angažuje mj. v pomoci Palestincům, jimž v roce 2010 vypravila lodě s pomocí do pásma Gazy. V této oblasti mj. sponzoruje turecko-palestinskou školuV Africe od roku 2007 vede projekt Africa Cataract Project (ACP), v jehož rámci turečtí lékaři a sestry provádí v deseti afrických zemích zdarma operace šedého zákalu. V Africe také IHH staví studny. V roce 2010 poslala dvě letadla s pomocí na Haiti. Humanitární pomoc a pracovníky poslala také do Japonska po ničivém zemětřesení a přívalové vlně cunami v roce 2011.

Zdroj: ČTK

Autor: