Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Upalte ho.‘ Islámský stát sbíral na Twitteru rady, jak zabít Jordánce

Muž, jehož Islámský stát v drakonickém videu představil jako jordánského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž, jehož Islámský stát v drakonickém videu představil jako jordánského... | foto: Reuters

Upalte ho zaživa. Naražte ho na kůl. Usekněte mu hlavu. Takové drastické výzvy před několika týdny zaplavily Twitter, a to pod hlavičkou neméně děsivého hashtagu „Navrhněte způsob, jak zabít jordánské prase“. Přívrženci Islámského státu jimi radili džihádistům, jak zavraždit vězněného jordánského pilota Maáze Kasásbu.

Rešerše, jíž populární sociální síť podrobil zpravodajský portál Vocativ, ukázala, že morbidní debata se na Twitteru rozhořela už v prosinci. Přesněji pouhé dva dny poté, co se letoun jordánského pilota zřítil nedaleko severosyrské Rakky, centra samozvaného chalífátu. 

Vražda Jordánce:

Zavražděný Maáz Kasásba se narodil v roce 1988 a žil ve městě Karak jižně od jordánské metropole Ammán. V roce 2009 úspěšně absolvoval vojenskou akademii a vstoupil do řad jordánských leteckých sil, kde dosáhl hodnosti poručíka. V jejich rámci se účastnil letecké ofenzivy mezinárodní koalice proti Islámskému státu. Vloni v létě se oženil.

Ohněm a buldozerem

26letý Kasásba přežil, padl však do rukou Islámského státu. Džihádisté pak prostřednictvím svého vězně vydírali Jordánsko a výměnou za život mladého vojáka požadovali propuštění odsouzené irácké teroristky Sadžídy Rišávíové. V úterý však konsternovali svět drakonickým videem, v němž maskovaní ozbrojenci Kasásbu zaživa upalují. Klec, v níž rukojmí zahynul, poté srovná se zemí buldozer.

Není jasné, jestli hashtag vypustila do oběhu sama propaganda Islámského státu, která má sociální sítě ve velké oblibě, či zda se jedná o výtvor některého z četných sympatizantů tohoto radikálního hnutí, uvedl Vocativ. Server ovšem konstatoval, že drastické heslo bylo na Twitteru velmi populární. Za několik dnů se dočkalo mnoha set sdílení.

A nejen to: retweety doprovázely rady, jak s vězněným příslušníkem jordánského letectva skoncovat. Na stránky účtů, z nichž byly odeslány, už dnes nelze získat přístup, protože byly z pochopitelných důvodů zablokovány, vybrané tweety jsou však zachyceny v citovaném článku.

Je z nich patrné, že nevybíravá krutost, kterou Islámský stát zejména v uplynulém roce proslul, si získala oddané stoupence. Zatímco někteří uživatelé navrhovali stětí či kulku, jiní vyzývali k tomu, aby byl Jordánec upálen zaživa nebo naražen na kůl. Objevilo se dokonce přání, aby Kasásbu rozjezdil buldozer - další z mnoha důkazů živého kontaktu, který na sociálních sítích mezi Islámským státem a jeho přívrženci bují.

„Není nic lepšího než sekera.“ „Sbohem, Maázi.“ „Narazit na kůl.“

„Není nic lepšího než sekera.“ „Sbohem, Maázi.“ „Narazit na kůl.“

Po boku hashtagu, v arabském originále #اقترح_طريقة_لقتل_الطيار_الاردني_الخنزير (“Navrhněte způsob, jak zabít jordánské pilotní prase“), figurovalo na Twitteru spřízněné heslo #كلنا_بدنا_نذبح_معاذ (“Všichni chceme zmasakrovat Maáze“), jež přesáhlo dokonce 11 tisíc sdílení, napsal Vocativ. 

„Tento tweet tvrdí, že jordánský pilot se nyní nachází v rukách ‚džihádisty...

„Tento tweet tvrdí, že jordánský pilot se nyní nachází v rukách ‚džihádisty...

Marná modlitba

Podle zpravodajského portálu reagovala drastická debata na předchozí masivní kampaň, již na Twitteru pod hashtagem #كلنا_معا (“Všichni jsme Maáz“) spustili zoufalí příbuzní mladého Jordánce. Kampaň podpořila i jordánská královská rodina. Právě na její hlavu, krále Abdalláha II., se obrátil otec rukojmího Safí Kasásba: monarchu prosil, aby mu „vrátil syna“. „Všichni se obětujeme pro naši zemi a pro čest krále,“ dodal a připojil modlitbu za život svého potomka: „Modlím se, aby Alláh probudil v jejich srdcích slitování. Modlím se, aby ho propustili“ 

Jenže poslední měsíce jasně ukázaly, že Islámský stát se svými oběťmi žádné slitování nemá. Zatímco rozzuření Jordánci se dožadují pomsty a svět vyhlíží další odvetné kroky jordánské vlády (přičemž doufá, že extremisty konečně někdo srazí na kolena), rodina zavražděného pilota veškerou naději ztratila. A nyní, stejně jako demonstranti v ulicích, volá po nemilosrdné odplatě. „Chci, aby žádný z nich nepřežil. Popravení vězňů nestačí. Chci, aby byl zničen celý Islámský stát,“  prohlásil po tryzně za svého syna pro stanici al-Džazíra Safí Kasásba.

Manželka a sestra Maáze Kasásby oplakávají jeho osud.

Manželka a sestra Maáze Kasásby oplakávají osud nejbližšího člověka.

Otec zavražděného pilota Safí Kasásba.

Otec zavražděného pilota Sajíf Kasásba.

V RUKÁCH ISLÁMSKÉHO STÁTU:

Seznam zahraničních rukojmích, které údajně stále zadržují ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS):

 • John Cantlie - britský fotoreportér, který se objevil v několika islamistických propagandistických videonahrávkách. V patrně vynucených prohlášeních kritizoval mimo jiné USA i irácké a kurdské pozemní síly. Videa byla pravděpodobně natočena v syrském Kobani a iráckém Mosulu. Cantlie byl zajat spolu s americkým novinářem Jamesem Foleym v listopadu 2012. Foleymu islamisté setnuli hlavu loni v srpnu.
 • Paolo Dall´Oglio - italský jezuitský kněz zmizel v červenci 2013, když odjel na schůzku s islamistickými radikály do syrského města Rakka.
 • Sámir Kasáb - libanonský kameraman televize Sky News Arabia. Unesli ho loni 15. října, když pracoval poblíž syrského Aleppa. Ve městě, jehož část obsadili rebelové, se od roku 2012 odehrávají tvrdé boje.
 • Ishák Mochtár - mauritánský reportér pracující pro televizi Sky News Arabia. Byl unesen loni 15. října, když pracoval poblíž syrského Aleppa.
 • Neidentifikovaná Američanka - Ozbrojenci ji unesli loni v Sýrii, kde pracovala pro humanitární organizace. Američtí představitelé kvůli obavám o její bezpečnost žádali, aby nebyla identifikována.
 • Tři pracovníci Mezinárodního červeného kříže - všichni tři byli uneseni v říjnu 2013 nedaleko město Sarakíb v syrské provincii Idlib. Organizace odmítla zveřejnit informace o jejich identitě kvůli obavám o jejich bezpečnost.
 • Sedm libanonských vojáků - byli zajati loni v srpnu v libanonském pohraničním městě Arsal během bojů s radikály, kteří do oblasti pronikli ze Sýrie.

Rukojmí, kteří byli propuštěni a jak uvedla agentura AP, pravděpodobně za ně bylo zaplaceno výkupné:

 • Greta Ramelliová a Vanessa Marzullová - dvě italské humanitární pracovnice, 20 a 21 let, se vrátily domů v lednu poté, co byly v Sýrii zadržovány více než pět měsíců.
 • Nicolas Hammarström a Magnus Falkehed - švédští novináři na volné noze byli propuštěni v lednu poté, co v zajetí strávili asi 90 dní. Švédští představitelé odmítli sdělit, kdo je zajal a jak se dostali na svobodu.
 • Edouard Elias, Didier François, Nicolas Hénin a Pierre Torres - čtyři francouzští novináři byli propuštěni loni v dubnu, jako rukojmí byli drženi deset měsíců.
 • Javier Espinosa, Ricardo García Vilanova a Marc Marginedas - španělští novináři byli propuštěni loni v březnu poté, co v zajetí strávili několik měsíců.

ČTK

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...