Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další zabiják tanků zamíří na východ: uranové střely. Hněv v Kremlu stoupá

Svět

  18:37
Velká Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu, uvedla v úterý ruská redakce BBC s odvoláním na prohlášení náměstkyně britského ministra obrany. Šojgu řekl, že se tím přiblížila možnost jaderného střetnutí mezi Ruskem a Západem.

„Spolu s tanky Challenger-2 dodáme i náboje, včetně protipancéřových nábojů s ochuzeným uranem. Takové náboje jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky,“ uvedla Annabel Goldieová v odpovědi na parlamentní interpelaci. Dotaz a odpověď zveřejnil britský parlament na svém oficiálním webu.

Ochuzený uran je vedlejší produkt při výrobě obohaceného uranu. Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností a díky těmto vlastnostem se používá při výrobě tankových pancířů i munice – především protitankových střel. Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní. Dříve Bílý dům odmítl potvrdit dodávku amerických granátů s ochuzeným uranem na Ukrajinu.

Kreml uvedl, že jejich použití na Ukrajině bude považovat za „špinavou bombu“, informovala BBC. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na krok Londýna varoval, že k jadernému střetnutí mezi Ruskem a Západem zbývá stále méně kroků. Řekl také, že Rusko má prostředky, jak na poskytnutí nábojů tohoto typu Ukrajině reagovat.

O „odpovídající reakci“ Ruska hovořil po dnešním jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Moskvě také rozladěný ruský prezident Putin. Podle něj Západ začíná na Ukrajině používat „zbraně s jadernou složkou“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc při návštěvě západní Evropy navštívil i ukrajinské tankisty, které Británie cvičí na tanky Challenger. Londýn slíbil 14 těchto tanků Ukrajině.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!