Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Urazil slovenské nacionalisty. Pak se omluvil - maďarsky

Svět

  20:01
BRATISLAVA - Omluvil se, či neomluvil? Tato otázka se vznáší nad netradičním krokem místopředsedy slovenské Strany maďarské koalice (SMK) Miklóse Duraye, který měl znamenat ukončení vleklého soudního sporu se Slovenskou národní stranou (SNS).

Miklos Duray foto: ČTK

Duray před třemi lety SNS označil za "fašistickou stranu", za což měl podle původního verdiktu Okresního soudu v Bratislavě kromě jiného zaplatit nacionalistům milion slovenských korun jako odškodné. Krajský soud ale letos v červnu tuto část rozsudku zrušil a pouze Durayovi předepsal omluvu, kterou měl SNS poslat písemně. Předák slovenských Maďarů tak před pár dny skutečně učinil, ovšem s malou inovací – omluvu přeložil do maďarštiny.

Reakce SNS byla taková, jak by se předpokládalo. "Zatím to nepovažujeme za omluvu, ale za dopis, jehož část je napsaná v jazyce, kterému nerozumíme," citoval deník SME předsedu poslaneckého klubu slovenských nacionalistů Rafaela Rafaje.

Duray totiž dopis, jehož kopii vyvěsil i na svých internetových stránkách, napsal dvojjazyčně. Ve slovenském úvodu po oslovení "Vážený adresáte!" následuje odstavec, kde se taktéž ve slovenštině odvolává na soudní verdikt. Jakmile ale dojde na předepsaný text omluvy, přechází do maďarštiny. Krátký závěr s rozloučením je pak zase slovensky.Omluva Miklose DurayeDuray se proti možnému obvinění z neuposlechnutí soudního příkazu pokusil pojistit ještě jedou věcí – slovenský text omluvy připojil v příloze. Nejde ovšem o omluvu jako takovou, ale o kopii soudního verdiktu se vzorem omluvy.

Další podrobnosti
o omluvě si přečtěte v sobotním vydání deníku

Autor: