Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Urazil vůdce a dostal sedmnáct let

Svět

  8:32
HAVANA/PRAHA - Kuba se vrací do svých starých kolejí, poznamenal nedávno hořce přední kubánský disident Elizardo Sánchez. Komentoval nové případy zatýkání na ostrově, které podle něj zřejmě souvisejí s předpokládaným návratem kubánského vůdce Fidela Castra do čela země.

Kubánské děti malují na zeď vlajku se jménem Fidela Castra. foto: AFP

Sánchez tvrdí, že kubánský režim v tajných soudech poslal do vězení dva členy opozice. Nejprve se za mřížemi ocitl právník Rolando Jiménez, který byl ve vazbě od března 2003 a toto pondělí byl odsouzen na 12 let za „neúctu k vůdci“ a „podkopávání socialistického režimu“. Jiménez měl na zdi veřejných budov psát nápisy „pryč s Fidelem Castrem“ a roznášet protirežimní pamflety. 

„Tohle je návrat do období prvních let revoluce, tedy do časů hromadných soudů a rozsudků,“ označil situaci pro deník Miami Herald Elizardo Sánchez. Ten stojí v čele organizace s názvem „Kubánská komise pro lidská práva a národní usmíření“ a snaží se evidovat počty a stav politických vězňů. Nad Jiménezovým případem jen nevěřícně kroutil hlavou.

Podle jeho zjištění totiž tribunál rozhodl o vině právníka bez přítomnosti obhájce (ten stejně většinou pracuje na straně prokurátora) i členů rodiny. Ta nebyla o konání soudu prý ani informována. Jiménez měl tribunál za absenci svého obhájce kritizovat a byl ze soudní místnosti vyhozen ještě před vynesením rozsudku.

Ještě před Jiménezovým odsouzením byl během jednoho dne obviněn, odsouzen a za mříže na čtyři roky poslán i nezávislý novinář Oscar Sánchez Madan. Pro režim měl představovat „sociální nebezpečí“.

Kubánský režim na druhé straně z vězení propustil sedm jiných členů opozice, kteří v cele pobyli rok, respektive dva. Mezi nimi byl ale také Jorge Luis García Pérez. Ten za mřížemi strávil 17 let a 36 dní. V jeho rozsudku z března roku 1990 stálo: drzé chování vůči kubánskému vůdci Fidelu Castrovi, nepřátelská propaganda a sabotérské plány.

Trest si odseděl celý. Peréz byl do svého propuštění vězněm s nejdelším pobytem v žaláři. „Bylo mu tehdy jen 25 let, když během jednoho recitálu vyskočil na pódium a začal do mikrofonu křičet slogany proti Castrovi,“ vzpomínal pro agenturu Reuters na osudný den Perézův přítel Guillermo Fariňas, který také patří mezi aktivní členy kubánského disentu.

Podle členů domácí opozice i kubánského amerického exilu jsou poslední případy zatýkání (i propouštění) signálem toho, že se režim s vidinou předpokládaného Castrova návratu k moci opět cítí silný.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!