3. ledna 2010 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA a Británie zavírají ambasády v Jemenu, vyšlou tam své jednotky

Jemenská bezpečnostní jednotka v hlavním městě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jemenská bezpečnostní jednotka v hlavním městě | foto: ČTK

LONDÝN Velvyslanectví USA a UK v Jemenu byla uzavřena kvůli teroristickým hrozbám regionální odnože organizace Al-Káida. Jemen se v poslední době stává bezpečnostní hrozbou, proto se na něj zaměřuje pozornost USA a Británie. Ty se dohodly na vytvoření nové policejní protiteroristické jednotky, kterou do Jemenu vyšlou na pomoc tamní vládě s povstalci.

Británie a USA také pomohou Jemenu hlídat jeho pobřeží, aby zabránily dalším únosům plavidel. Minulý týden byly ve vodách mezi Somálskem a Jemenem uneseny čtyři lodě. Brown i Obama se budou rovněž snažit získat v Radě bezpečnosti OSN podporu pro rozšíření mírové mise v Somálsku.

Zvýšený zájem o Jemen ze strany Londýna a Washingtonu souvisí s pokusem Nigerijce Umara Farouka Abdul Mutallaba vyhodit do povětří americké letadlo letící z Amsterodamu do Detroitu. Útočník se posléze při výslechu přiznal, že prodělal výcvik Al-Káidy v Jemenu.

VÍCE: Obama potvrdil, že teroristu vycvičila jemenská Al-Kajda

Brown navrhl, aby se 28. ledna konala mezinárodní konference na téma radikalizace Jemenu, tedy nejchudší arabské země. Boje tamních šíitských kmenů na severu a separatistické tendence na jihu zvyšují chaos v Jemenu a činí z něj útočiště islámských extrémistů.

Bezpečnostní hrozba
O situaci v Jemenu jednal v sobotu také s vrchním velitelem amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii Davidem Petraeusem jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih. Generál prezidentovi údajně předal dopis od Obamy. Podle Petraeuse je Washington připraven zdvojnásobit bezpečnostní pomoc Jemenu, která nyní činí 70 milionů dolarů (1,3 miliardy korun).

Skupina Šabáb, která se inspiruje činností teroristické sítě Al-Káida, ovládá dle agentury Reuters velké části území na jihu a ve středu země.

Podle jemenského ministra zahraničí abú Bakra Abdalláha Kirbího je v Jemenu 300 členů Al-Káidy a někteří z nich připravují atentáty na západní cíle. Kirbí proto požádal o zahraniční pomoc v boji proti terorismu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz