Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA a Turecko si vzájemně pozastavili výdej víz. Kvůli zatčenému zaměstnanci ambasády

Prezident Erdogan ocenil úsilí civilistů během odporu proti puči. Zrádce slíbil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Erdogan ocenil úsilí civilistů během odporu proti puči. Zrádce slíbil... | foto: Reuters

PRAHA V nevídaný diplomatický konflikt vyústilo dlouhodobé zhoršování vztahů mezi spojenci Severoatlantické aliance. USA pozastavily vydávání víz Turků jako reakci na zatčení pracovníka ambasády Spojených států tureckými úřady. Několik hodin poté přistoupilo Turecko k odvetě a pozastavilo výdej víz občanům USA.

Krize mezi Spojenými státy a Tureckem začala již minulý týden. Turecké úřady zatkly Meltina Topuze, styčného pracovníka americké ambasády v Ankaře, a obvinily ho ze špionáže a napojení na duchovního Fethullaha Gülena, který je podle Ankary jedním ze strůjců loňského pokusu o puč.

Spojené státy odpověděly nejprve jen diplomatickou nótou, ve které podle deníku Washington Post  kritizovaly postup tureckých úřadů, vyjádřily „hluboké znepokojení“ a označily obvinění Topuze jako „bezpředmětná.“

Samotný velvyslanec Spojených států v Ankaře John Bass pak uvedl pro turecké novináře, že se mu zásah policie nezdá nezdá jako výkon spravedlnosti. „Jeví se mi to jako odplata,“ uvedl Bass.

Spojené státy následně v neděli přistoupily k rapidní eskalaci diplomatického sporu. Americké velvyslanectví oznámilo, že okamžitě omezuje udílení všech turistických a neimigrantských víz ve všech diplomatických zařízeních Spojených států na turecké půdě.

Erdoganovi příznivci slaví výsledek referenda.
Americký prezident Donald Trump pronáší svou řeč ve Valném shromáždění OSN.

Podle vyjádření ambasády bude vydávání všech návštěvních víz do USA omezeno, dokud nebude Turecko s to zajistit bezpečnost veškerému americkému personálu.

Během několika hodin odpověděla turecká ambasáda ve Washingtonu téměř identickou nótou a ohlásila, že také ukončuje udělování neimigrantská víz pro Američany.

Oko za oko

Tento krok ukazuje nakolik jsou za posledních několik měsíců poškozeny důležité vztahy mezi aliančními partnery v rámci NATO. Vzájemné vazby byly zatíženy primárně tím, že Spojené státy odmítly Turecku vydat Gülena, který v současnosti žije v Pennsylvánii. Problémy však způsobují i neshody kolem války v Sýrii.

Napětí mezi dvěma státy se vyostřilo téměř okamžité poté, co do úřadu nastoupil prezident Donald Trump. Jeho administrativa totiž zavrhla turecké námitky proti americké spolupráci se syrskými Kurdy v boji proti Islámskému státu. Syrští Kurdové jsou totiž v blízkém kontaktu s kurdskou stranou PKK, kterou Turecko považuje za teroristickou organizaci.

Situace navíc eskalovala i během léta při návštěvě tureckého prezidenta Erdogana ve Washingtonu, když turecká ochranka začala před ambasádou surově bít demonstranty protestující proti restrikcím, které po pokusu o puč zavedl Erdogan.

„Myslím, že celá věc se může zvrtnout,“ uvedl pro Washington Post odborník na politiku prezidenta Erdogana Soner Cagaptay. „V bilaterálních vztazích těchto zemí je v tuto chvíli hluboký nedostatek důvěry, speciálně ze strany Erdogana.“

Podle expertů je pozastavení vydávání víz mezi dvěma zeměmi ukázkou náhlého zvratu ve vzájemných vztazích, které ovlivní velké množství lidí, ať už půjde o turisty, studenty, nebo obchodníky.

Cagaptay dále připomněl nedávné rozhodnutí turecké vlády nakoupit střely země-vzduch od Rusů, namísto od spojenců v rámci Severoatlantické aliance. „Ukazuje to na rostoucí podezíravost vůči západu do té míry, že Turecko kupuje zbraně, aby se mohlo bránit před spojenci z aliance,“ dodal Cagaptay.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.