Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vybavení pro odminování i munice. USA darují Ukrajině další pomoc za 250 milionů

Americký ministr zahraničí Antony Blinken odlétá na návštěvu Německa. (22. června 2021) foto: Reuters

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý oznámil nový balíček vojenské pomoci Ukrajině. Balíček má obsahovat další vybavení pro odminování, rakety pro protivzdušnou obranu, dělostřeleckou munici a rovněž velké množství munice do ručních zbraní, citovala agentura Reuters z Blinkenova prohlášení. Balíček by měl mít hodnotu 250 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč).
  20:54

„Oznamujeme nový významný balíček pomoci Ukrajině. Řízené rakety, protipancéřová a další munice pomohou ukrajinským vojenským silám bránit suverenitu, území a obyvatele země,“ uvedl šéf americké diplomacie Blinken na síti X.

„Rusko každý den pokračuje ve vedení brutální dobyvačné války, která zabila mnoho ukrajinských civilistů a kvůli které miliony lidí přišly o střechu nad hlavou,“ stojí v prohlášení americké diplomacie. „Jejich útoky na ukrajinské přístavy a obilnou infrastrukturu způsobily rozkolísání cen na trhu s potravinami a obilím a zhoršily hlad a potravinovou nejistotu po celém světě,“ dodalo ministerstvo.

Jak americká diplomacie rovněž uvedla, Rusko tuto válku začalo a může ji kdykoli ukončit stažením svých sil z Ukrajiny a zastavením brutálních útoků. „Dokud se tak nestane, budou Spojené státy a naši spojenci stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak dlouho to bude potřeba,“ uzavírá prohlášení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!