Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

USA pošlou na Ukrajinu 31 tanků Abrams, oznámil prezident Biden

Americký prezident Joe Biden uvedl, že pošle na Ukrajinu 31 tanků Abrams. (25. ledna 2023) foto: AP

Americký prezident Joe Biden uvedl, že pošle na Ukrajinu 31 tanků Abrams. Šéf Bílého domu ocenil Německo, že se rozhodlo dodat ukrajinské armádě tanky Leopard 2. Uvedl, že nejde o útočnou hrozbu pro Rusko.
  18:28aktualizováno  20:25

Podle Bidena jsou tanky nutné, aby pomohli Ukrajincům „vylepšit jejich schopnost manévrovat v otevřeném terénu“. Biden řekl, že USA budou učit ukrajinské vojáky operovat s tanky co nejdříve to bude možné.

USA se dlouhou dobu bránily Ukrajincům Abramsy poslat. Podle tehdejších vyjádření zástupců Pentagonu jsou tanky Abrams příliš těžké na výcvik a údržbu a navíc používají specifické palivo.

Na obtížnost Abramsů narážel i Biden. „Jsou nejschopnější tanky na světě. Jsou taktéž extrémně komplexní na údržbu,“ prohlásil s tím, že z toho důvodu pošlou USA Ukrajincům i části a vybavení na údržbu tanků.

Šéf Bílého domu zdůraznil, že dodávka tanků je o „pomoci Ukrajině se bránit a chránit svou zem. Není to útočná hrozba Rusku,“ řekl. „Není to útočná hrozba,“ zopakoval. Vyzval ruské vojáky, ať se vrátí „tam, kam patří“.

Oznámení Bílého domu přichází krátce poté, co Německo oficiálně souhlasilo s dodáním německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě. Rozhodnutí na zasedání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz, podle kterého Berlín v prvním kroku poskytne 14 tanků Leopard 2A6.

Biden ocenil Scholze jako „silný hlas jednoty a blízkého přítele“. „ Německo mě nenutilo změnit názor. Chtěl jsem se ujistit, že jsme v tom všichni zajedno,“ řekl prezident na otázku, zda to nebylo právě rozhodnutí Berlína, co podnítilo vyslání amerických tanků. Média uváděla, že Německo nedovolí spojencům, aby dodali na Ukrajinu tanky německé výroby Leopard 2 a ani nepošle ty vlastní, pokud nebudou také Spojené státy souhlasit s vysláním svých bojových tanků Abrams.

Agentura Reuters uvádí s odvoláním na údajně dobře obeznámený zdroj s celou situací, že rozhodnutí o Abramsech bylo součástí rozhovorů ohledně neochoty Německa poskytnout své tanky Ukrajině. „Spojené státy byly ochotny se významně zavázat, aby jim pomohly učinit jejich závazek,“ uvedl zdroj.

„Rusko si myslelo, že budeme rozděleni,“ uvedl Biden o USA a jejich evropských spojencích. „Jsme ale plně, naprosto a důkladně jednotní,“ dodal.

Abramsy na Ukrajinu v dohledné době nezamíří, píše agentura Reuters. Představitelé Bidenovy administrativy, kteří o tomto rozhodnutí informovali novináře, uvedli, že dodání tanků Abrams bude trvat měsíce, nikoli týdny.

Historický den, děkuje Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Bidenovi za rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Abrams. „Je to důležitý krok na cestě k vítězství. Svobodný svět je dnes sjednocen jako nikdy předtím se společným cílem - osvobození Ukrajiny,“ uvedl.

„Je to historický den. Jeden těch dnů, který určí naše budoucí vítězství,“ napsal vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. „Tohle je jen začátek. Potřebujeme stovky tanků.“

Zástupce velitele ukrajinských pozemních sil Oleksandr Pavljuk prohlásil, že středečním krokem Berlína a Washingtonu bylo podle něj odstraněno jedno tabu. Pavljuk zdůraznil, že tyto zbraně jsou důležité pro zahájení ukrajinské protiofenzívy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě před oznámením Bílého domu uvedl, že poslání amerických tanků na Ukrajinu je „absurdní idea“, odsouzená k „neúspěchu“. „Shoří jako ty ostatní,“ prohlásil.

Ruský prezident Vladimir Putin se během dnešní návštěvy Moskevské státní univerzity vyhnul vyjádření k rozhodnutí Německa dodat tanky Ukrajině. Ruská ambasáda v Berlíně prohlásila, že německé rozhodnutí je mimořádně nebezpečné a povede k dalšímu k vyhrocení konfliktu.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat