Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA budou spokojené, až členové NATO budou platit dost na obranu, prohlásil Trump

Polský prezident na návštěvě u svého amerického protějšku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský prezident na návštěvě u svého amerického protějšku | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump ve středu označil většinu členů Severoatlantické aliance za neplatící, neboť neodvádějí na obranu dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP). Trump to prohlásil na tiskové konferenci s polským prezidentem Andrzejem Dudou, kterého přijal v Bílém domě. Trump dlouhodobě požaduje, aby státy NATO vydávaly na obranu dvě procenta výkonu svých ekonomik.

„Polsko je jednou z osmi zemí NATO, které nyní ročně odvádí dvě procenta HDP,“ řekl Trump s tím, že ostatní státy neplatí dostatečně. „Spojené státy budou spokojené teprve tehdy, až všechny státy NATO budou na obranu přispívat spravedlivým finančním podílem,“ dodal.

Země NATO se v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázaly, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu.

Polský prezident na návštěvě u svého amerického protějšku
Polský prezident na návštěvě u svého amerického protějšku

Česko loni na obranu vydalo zhruba 1,2 procenta HDP a český premiér Andrej Babiš očekává, že v roce 2021 by výdaje na armádu mohly činit až 1,46 procenta výkonu ekonomiky. Se závazkem dvou procent HDP na obranu do roku 2024 přitom Babiš nadále počítá.

Trump s Dudou ocenili společné vztahy zemí

„Velmi úzce s Polskem spolupracujeme a nikdy jsme si nebyli s Polskem tak blízcí, jako je tomu nyní,“ řekl Trump, kterého na schůzku doprovázeli viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo.

Vrcholná schůzka se koná v době, kdy Varšava usiluje o posílení americké vojenské přítomnosti v Polsku a kdy Washington ohlásil plány snížení počtu amerických vojáků v Německu.

Polský prezident uvedl, že vztahy mezi USA a Polskem jsou velmi dobré. „Doufám, že díky tomuto setkání s prezidentem Trumpem budou ještě lepší,“ dodal.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.