Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trumpova CIA plánovala únos zakladatele WikiLeaks Assange. Uvažovala dokonce o jeho vraždě

Julian Assange na balkoně ekvádorské ambasády. (5.2. 2016) foto: AP

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) za vlády Donalda Trumpa plánovala únos zakladatele projektu WikiLeaks Juliana Assange. Debatovala dokonce i o mužově vraždě. Napsal to web Yahoo News, jehož článek vychází z rozhovorů s více než třiceti bývalými americkými činiteli. Assangeův portál zveřejnil tajné materiály o válkách v Iráku a Afghánistánu.
  14:41

Motorem „bezprecedentní“ kampaně byl údajně Trumpův první šéf CIA a pozdější ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten podle Yahoo News toužil po pomstě proti WikiLeaks a Assangeovi, který v té době už pátým rokem pobýval na ekvádorské ambasádě v Londýně ve snaze uniknout hrozícímu vydání do Švédska k trestnímu stíhání.

Vynech Rusko a dostaneš svobodu, nabízel Trump přes prostředníka Assangeovi

Server WikiLeaks v předchozích letech publikoval množství utajovaných materiálů americké vlády včetně dokumentů o válkách v Iráku a Afghánistánu. 

„Otevřenou válku“ ze strany CIA ale vyvolal až únik jejích hackerských nástrojů označovaných souhrnně názvem Vault 7. Pompeo po nástupu do čela CIA veřejně WikiLeaks označil za „nestátní nepřátelskou zpravodajskou službu“. 

„Nebyla to jen provokativní argumentace, toto označení umožnilo agentům tajné služby přejít k výrazně agresivnějším postupům a přistupovat k organizaci jako k nepřátelským rozvědkám,“ řekli Yahoo News bývalí zpravodajští důstojníci. Do několika měsíců americké tajné služby monitorovaly komunikace i pohyb několika lidí z WikiLeaks.

Součástí operace bylo údajně plánování Assangeova únosu, které vyvolalo bouřlivé debaty uvnitř Trumpovy administrativy. Nejmenovaní vysoce postavení činitelé CIA a vlády dokonce probírali i zabití zakladatele WikiLeaks a vyžádali si „náčrty“ případného atentátu.

Nejmenovaný zdroj ze zpravodajské komunity pak uvedl, že tyto rozhovory probíhaly „v nejvyšších patrech“ vlády. „Zdálo se, že to nemá žádné meze,“ řekl.

CIA věc odmítla komentovat a Pompeo, který je považován za možného kandidáta na prezidenta v roce 2024, údajně na žádosti o vyjádření nereagoval. „Nic nenasvědčuje tomu, že by nejextrémnější opatření namířená proti Assangeovi byla kdykoli schválena, z části kvůli výhradám právníků Bílého domu,“ dodává Yahoo News. 

Postup CIA podle webu i tak „ohýbal důležitá právní omezení“ a mohl ohrozit snahu amerického ministerstva spravedlnosti Assange stíhat.

Spojené státy stále usilují o to, aby byl Australan vydán americkým úřadům kvůli obviněním ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů. Assange mezitím v roce 2019 po sedmi letech opustil londýnskou ambasádu Ekvádoru a je od té doby v britském vězení, kde čeká na rozhodnutí justice o možné extradici do USA. 

Assange zůstane v Británii, soud odmítl žádost USA o jeho vydání

Švédsko, ve kterém ho policie podezírala ze znásilnění, loni stíhání Assange zastavilo. Za Atlantikem mu však stále hrozí až 175 let odnětí svobody.

„Doufám a očekávám, že britské soudy vezmou tyto informace v potaz a že jen upevní jejich rozhodnutí proti vydání do USA,“ reagoval na zjištění Yahoo News Assangeův právník Barry Pollack.

4. ledna 2021

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat