Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Zemřel exministr zahraničí USA Powell. Důvodem byly komplikace spojené s covidem

Bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell na snímku z roku 2014. foto: AP

Zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA a první Afroameričan v této funkci. Bylo mu 84 let. Důvodem úmrtí byly komplikace spojené s covidem-19, Powell byl přitom proti nemoci plně očkovaný. Spojené státy za jeho působení zahájily vojenské operace v Afghánistánu a Iráku. Sám ministr později přiznal, že irácká invaze začala na základě lží.
  14:14aktualizováno  15:10

„Generál Colin L. Powell, bývalý americký ministr zahraničí a předseda sboru náčelníků štábů, dnes ráno zemřel kvůli komplikacím způsobeným covidem-19. Byl plně očkován. Chceme poděkovat zdravotnickému personálu v Národním zdravotním středisku Waltera Reeda za jejich laskavou péči,“ napsala Powellova rodina na Facebooku.

Powell: Důkazy proti Iráku lhaly

„Ztratili jsme pozoruhodného a milujícího manžela, otce, dědečka a skvělého Američana,“ dodala. Po dvaceti minutách od zveřejnění oznámení pod ním bylo více než tisíc komentářů.

Za vlády George Bushe staršího byl Powell šéfem sboru náčelníků štábů, v administrativě Bushe mladšího pak působil jako ministr zahraničí. Resort řídil v letech 2001 až 2005. Zemřel v pondělí ráno, uvedla CNN s odkazem na Powellovu rodinu.

V roce 2003 před OSN hájil americkou invazi do Iráku, už o rok později však přiznal, že svět o nutnosti války přesvědčoval nepravdivými informacemi. Vycházel prý tehdy z chybných zpráv CIA.

Zveřejnil třeba nahrávku rozhovoru iráckých vojáků, podle nichž Bagdád vlastnil až pět set tun látek pro chemické zbraně. Předložil také satelitní snímky, které zachycovaly speciální nástavby na nákladních vozech. Powell je prezentoval jako mobilní laboratoře pro vývoj biologických zbraní. 

Později litoval, že se o nich zmínil. „Pokud jde o mobilní laboratoře, bylo k dispozici několik zdrojů. Bohužel se postupně ukázalo, že nebyly přesné,“ řekl šéf diplomacie. Připustil, že některé zdroje zaváděly záměrně. „A z toho jsem zklamaný a lituji toho,“ poznamenal. 

Později, ač republikán, podpořil v prezidentských volbách demokrata Baracka Obamu. Před pěti lety pak na veřejnost unikly jeho soukromé maily, ve kterých nešetří kritikou na adresu obou prezidentských kandidátů z tehdejších voleb Hillary Clintonové a Donalda Trumpa.

„Tvrdit o něm, že je idiot, by ho jen posílilo,“ napsal v jednom z nich o Trumpovi. V jiném označuje newyorského miliardáře za „národní ostudu“. Clintonovou zase kritizoval za to, že ho vtáhla do svého skandálu kolem elektronické pošty rozesílané ze soukromého serveru.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat