Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Proč svět nevolá po tom, aby Hamás složil zbraně, ptá se americký ministr

Svět

  19:46
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že zatímco mnohé země volají po konci války v Pásmu Gazy, neslyší téměř žádné výzvy směrem k palestinskému hnutí Hamás, aby složil zbraně a přestal se skrývat mezi civilním obyvatelstvem. Úřady a média ovládaná Hamásem uvedly, že na více než 20 tisíc vystoupal počet izraelské vojenské operace v Gaze.

Mezinárodní společenství by mělo tlačit také na palestinské radikální hnutí Hamás, nikoli jen na Izrael, ve snaze ukončit válku v Pásmu Gazy, uvedl šéf americké diplomacie. „Bylo by dobré, kdyby se svět sjednotil kolem této myšlenky,“ citovala agentura AFP Blinkenovo vyjádření z tiskové konference na ministerstvu zahraničí.

Řada zemí světa na izraelskou armádu apeluje, aby vyvinula více úsilí pro omezení civilních obětí. Spojené státy Izrael podporují, byť volají po opatrnějším postupu jeho armády.

„Je pro mne zarážející, že zatímco slyšíme mnohé země vyzývat k ukončení tohoto konfliktu, což bychom všichni rádi viděli, neslyším prakticky nikoho říkat, požadovat po Hamásu, aby se přestal skrývat za civilisty, aby složil zbraně, aby se vzdal,“ řekl Blinken. „Jak je možné, že žádné požadavky nemíří na agresora a všechny požadavky míří na oběť?“ pokračoval.

Podle Blinkena není „v zájmu světa“, aby aktuální konflikt skončil situací, v níž bude Hamás schopen své cíle naplňovat. Izraelci mezitím uvádí, že nepřistoupí na žádné příměří, dokud ozbrojená skupina ovládající Gazu posledních 15 let, nebude zničena.

Izrael své masivní bombardování Gazy a později i pozemní invazi spustil poté, co palestinští ozbrojenci 7. října vtrhli na izraelské území, povraždili na 1200 lidí a další unesli. Lídři Hamásu deklarují, že chtějí na Izrael útočit znovu, zatímco jejich dlouhodobým cílem je zničení izraelského státu.

Osm tisíc mrtvých dětí, tvrdí palestinská média

Úřady a média ovládané Hamásem tvrdí, že mezi obětmi izraelských úderů v Pásmu Gazy je údajně 8000 dětí a 6200 žen. Zraněno bylo přibližně 52 600 Palestinců. Údaje nelze nezávisle ověřit.

Vysoký počet civilních obětí v Pásmu Gazy má podle médií příčinu v hustém osídlení oblasti a rozložení sil Hamásu, který podle Izraele svoji vojenskou infrastrukturu ukrývá v civilních objektech jako jsou nemocnice nebo uprchlické tábory. Agentury podřízené OSN hovoří o humanitární katastrofě a 1,8 milionu vysídlených Palestincích, kteří se tísní v přístřešcích pro uprchlíky a nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči, jídlu, vodě a hygienickým potřebám.

Desítky lidí islamistické organizace z Pásma Gazy propustily při týdenním klidu zbraní na konci listopadu výměnou za propuštění palestinských vězňů z Izraele. Hamás podle odhadů více než 130 lidí drží nadále jako rukojmí. Nepřímá jednání o dalším možném klidu zbraní a propouštění rukojmích zprostředkovaná Egyptem, Katarem a USA pokračují, jejich výsledek je však zatím značně nejasný.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že „likvidace Hamásu, propuštění rukojmích a odstranění hrozby z Gazy“ jsou nadále hlavními vojenskými cíli Izraele. Podle Netanjahua je „každý, kdo si myslí, že (Izrael) přestane, dokud tyto cíle nenaplní, mimo realitu“. Naopak Hamás si podle úterních informací katarských a egyptských představitelů jako podmínku pro další propuštění rukojmích klade okamžité příměří a předběžná jednání o nové dohodě váznou.

Autoři: ,