Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nejvyšší soud v USA zamítl povinné očkování ve velkých firmách. Biden je z toho zklamaný

Nejvyšší soud, Washington, USA (13. 11. 2018) foto: Reuters

Nejvyšší soud ve Spojených státech zablokoval protiepidemické opatření administrativy prezidenta Joea Bidena, které požaduje, aby lidé pracující v amerických firmách s více než stovkou zaměstnanců byli očkovaní proti covidu-19, nebo se pravidelně testovali na koronavirus. Soud Bidenově administrativě umožnil pouze prosazovat nařízení o povinné vakcinaci pro část zdravotníků.
  7:23

Soud rozhodl poté, co si minulý pátek vyslechl argumenty v právním sporu o pravidla, jejichž cílem je zvýšit proočkovanost v USA a bezpečnost na pracovištích i ve zdravotnických zařízeních.

Soudci byli v obou opatřeních rozděleni. V případě nařízení ve velkých firmách rozhodli v poměru šest ku třem, přičemž většinu tvořilo šest konzervativních soudců. 

Tři liberální soudci se vyslovili proti zablokování nařízení. V případě zdravotníků soudci hlasovali v poměru pět ku čtyřem. K liberálním soudcům se přidal předseda nejvyššího soudu John Roberts a soudce Brett Kavanaugh.

Podle Úřadu pro bezpečnost a zdraví na pracovišti (OSHA) se pravidlo regulující velké firmy týkalo více než 80 milionů pracovníků.

Biden prohlásil, že ho zklamalo rozhodnutí nejvyššího soudu zablokovat opatření, které je podle něj založené na „zdravém rozumu“ a může zachránit lidské životy. OSHA odhadl, že nařízení by během šesti měsíců zachránilo 6 500 životů a předešlo 250 000 hospitalizacím.

Biden apeloval na firmy, aby zavedly vlastní požadavky na očkování. „Budeme i nadále vyzývat podniky, aby se připojily k těm, které již přistoupily k zavedení požadavků na očkování,“ uvedla na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Očkování u zaměstnanců již vyžaduje třetina ze 100 největších společností ve Spojených státech, například technologičtí giganti Facebook, Google, Microsoft či IBM.

Federální odvolací soud v Cincinnati v prosinci nejprve zvrátil verdikt nižší instance a rozhodl, že vakcinační nařízení namířené proti firmám s více než stovkou zaměstnanců může vstoupit v platnost. Opatření oznámené na konci listopadu pak napadly u soudů státy vedené republikánskými politiky, konzervativní skupiny i některé podniky. Nejvyšší soud ve čtvrtek zablokoval rozhodnutí odvolacího soudu v Cincinnati ze 17. prosince, které umožnilo, aby vstoupilo v platnost.

Povinnost pro zdravotníky

Nejvyšší soud ale schválil nařízení, které vyžaduje, aby byli očkováni všichni zaměstnanci zdravotnických zařízení, která dostávají peníze z vládních programů veřejného zdravotního pojištění. Opatření se týká zhruba deseti milionů zdravotníků z přibližně 76 000 zařízení.

Soudci zrušili rozhodnutí federálních soudců v Missouri a Louisianě, které blokovaly tuto politiku ve 24 státech, a umožnili tak administrativě prosazovat ji téměř na celostátní úrovni. V Texasu bylo opatření zablokováno soudem nižší instance v samostatném sporu, který nebyl předmětem řízení před nejvyšším soudem. Vybraní zdravotníci musejí být na základě pokynů očkováni do konce února.

Autoři: ,