31. prosince 2010 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA pomohly Ukrajině zbavit se uranu, stačil by na dvě atomové bomby

Spojené státy pomohly tajně dopravit z Ukrajiny do Ruska obohacený uran  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené státy pomohly tajně dopravit z Ukrajiny do Ruska obohacený uran | foto: Reuters

KYJEV Spojené státy pomohly tajně dopravit z Ukrajiny do Ruska obohacený uran v množství dostačujícím pro výrobu dvou atomových bomb. V Rusku má být upraven tak, aby byl k výrobě bomb nepoužitelný. Ukrajina tak plní svůj závazek z jaderného summitu, že se do dubna 2012 zbaví svých zásob vysoce obohaceného uranu.

S pomocí USA bylo tento týden do Ruska převezeno 50 kilogramů vysoce obohaceného uranu, podle odhadů ho na území Ukrajiny zůstává zhruba ještě jednou tolik. Detaily o operaci poskytl americký Národní úřad pro jadernou bezpečnost, který se na převozu podílel.

Přeprava jaderného materiálu skončila ve čtvrtek. Pět letadel odvezlo 21 speciálních kapslí s uranem z Kyjeva, Sevastopolu a Charkova. Akci o několik dní zpomalilo mrazivé počasí. Andrew Bieniawski z americké organizace zabývající se redukcí globálních hrozeb řekl, že to byla zřejmě "jedna z nejsložitějších" operací, kterou úřad pro jadernou energii v nedávných letech organizoval.

Jedna z nejsložitějších operací
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč při letošním jarním summitu o jaderné bezpečnosti v USA oznámil, že Ukrajina se do dubna 2012 vzdá svých zásob obohaceného uranu. USA za to poskytnou nízko obohacený uran pro ukrajinské výzkumné reaktory.

K tématu:

Šéf amerického úřadu pro jadernou bezpečnost Thomas D'Agostino označil odvoz nebezpečného materiálu z Ukrajiny za významný krok při naplňování strategie prezidenta Baracka Obamy. V jejím rámci má být jaderný materiál celosvětově zabezpečen do čtyř let. Ocenil Ukrajinu za to, že nedopustila, aby se materiál vhodný k výrobě bomb dostal do nepovolaných rukou.

Ukrajina se před 16 lety připojila k mezinárodní smlouvě o nešíření jaderných zbraní z roku 1968 a zřekla se tím statusu jaderného státu. Podle USA bylo dosud na Ukrajině asi 90 kilogramů vojensky využitelného uranu. 

Lidovky.cz, ČTK