Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA představí modernizovanou verzi kosmické obrany. Má je chránit před Ruskem a Čínou

Svět

  10:50
Washington - Americká vláda připravuje plán agresivnějšího využívání kosmické obrany, aby čelila hrozbám íránských a severokorejských raket a nových moderních zbraní Ruska a Číny. Podrobnosti nové obranné strategie, revidované poprvé od roku 2010, mají být ve čtvrtek v poledne místního času (v podvečer SEČ) zveřejněny během návštěvy prezidenta Donalda Trumpa na ministerstvu obrany USA.

Raketa Atlas 5, která v roce 2011 vynesla na oběžnou dráhu první satelit, jenž se stane součástí nového systému americké protiraketové obrany. foto: Reuters

Podstatou nové strategie je podle agentury AP zdokonalení obranných prostředků rozmístěných v kosmu, které budou rychleji zjišťovat, sledovat a nakonec i ničit rakety protivníka. Plán podle zdrojů AP připouští nebezpečí militarizace vesmíru, a proto předpokládá provedení dalších výzkumů a studií. Žádné definitivní rozhodnutí údajně ještě nepadlo.

Pentagon by měl do kosmu umístit čidla, která rychleji rozpoznají nepřátelskou raketu v okamžiku jejího startu. Ve vesmíru by měly být rozmístěny bojové prostředky schopné zničit útočící rakety během prvních minut letu, kdy ještě pracují raketové motory.

Vypracováním revidované verze kosmické obrany pověřil ministerstvo obrany Kongres. Nová strategie má lépe chránit USA před potenciálními protivníky Ruskem a Čínou, které vyvíjejí stále vyspělejší útočné zbraně schopné ohrozit Spojené státy a jejich spojence. Kremelský šéf Vladimir Putin například loni oznámil, že Rusko má k dispozici nový typ nadzvukové rakety, kterou obranné systémy nemohou zachytit.

Dosavadní protiraketová obrana USA je založena na prostředcích rozmístěných na zemi a na moři. Bílý dům už dřív dal najevo, že dalším krokem je rozmístění takových prostředků v kosmu, uvedla agentura AP s odvoláním na informaci vládních činitelů. Plán na rozšíření kosmické obrany měl být zveřejněn už loni, ale z neznámých důvodů Bílý dům oznámení odložil.

Zvýšený důraz na protiraketovou obranu se podle expertů může dostat do kolize s ostatními obrannými prioritami USA, například s vývojem nové generace jaderných zbraní. Může mít i dopad na americkou diplomacii, protože Rusko a Čína pohlížejí na zdokonalování americké obranné strategie nanejvýš kriticky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat