Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

USA přerušily kontakt s vládou Hamasu

Svět

  22:34
GAZA/JERUZALÉM - Přísahu členů nové vlády vytvořené radikálním hnutím Hamas přijal dnes večer palestinský prezident Mahmúd Abbás. Hamas se tak oficiálně ujal vlády v palestinské autonomii, která je na pokraji finančního kolapsu a čelí západní izolaci.

Předseda hnutí Hamas Chálid Mišal na konferenci arabských stran v Damašku foto: LOUAI BESHARAFP

Jako první složil v Gaze přísahu premiér Ismáíl Haníja. S pravou rukou položenou na koránu odpřisáhl před bohem "věrnost vlasti a jejím svatým místům, lidu a jeho národnímu dědictví, respektování ústavy a zákonů a hájení zájmů palestinského lidu", uvedla agentura AFP.

Veškeré kontakty s palestinskými ministerstvy dnes zakázaly svým diplomatům a podnikatelům Spojené státy. Příslušná instrukce vstupuje v platnost dneškem 18:00 SELČ, tedy okamžikem, kdy 24 členů vlády Hamasu složilo přísahu.

Zákaz se vztahuje i na nezávislé členy vlády
Ze zákazu, který američtí představitelé údajně obdrželi prostřednictvím elektronické pošty, je nadále vyňat jen prezident Abbás osobně, jeho úřad a ti poslanci palestinského parlamentu, kteří nejsou členy hnutí Hamas. Přerušení kontaktů se ale vztahuje na všechna vládní ministerstva, ať v jejich čele stojí člen Hamasu nebo nikoliv, stejně jako na všechny další instituce a osoby, které pro ministerstva pracují. Týká se tedy i nezávislých členů kabinetu a technokratů ve vládě Hamasu, protože je "pozval do vlády premiér z řad Hamasu a do své funkce byli schváleni díky důvěře, kterou vládě vyslovil parlament, v němž má Hamas většinu," řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký představitel.

Radikální hnutí Hamas drtivě zvítězilo v lednových palestinských parlamentních volbách. Deklarovaný záměr vytvořit vládu národní jednoty se hnutí nezdařil, protože všechny ostatní palestinské politické strany a uskupení s ním odmítly vstoupit do koalice. Vládě Hamasu, v níž jsou tedy kromě jeho členů zastoupeni jen technokraté, a jejímu programu vyjádřil v úterý důvěru parlament.

Spojené státy se od volebního vítězství Hamasu snaží přimět toto hnutí, které je zaneseno na jejich seznamu teroristických organizací, k tomu, aby uznalo Izrael, vzdalo se násilí a uznalo dosavadní uzavřené palestinsko-izraelské dohody. Stejné požadavky vznáší na Hamas také takzvaný blízkovýchodní kvartet (USA, OSN, EU a Rusko), který jejich splněním podmiňuje pokračování západní finanční pomoci Palestincům.

Dnešní rozhodnutí USA omezí podle agentury Reuters velký počet amerických programů, včetně bezpečnostní koordinace s palestinským ministerstvem vnitra.

Autor: