Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

USA připravují změny v Iráku

Svět

  11:18
WASHINGTON/PRAHA - Stahování vojáků by mělo začít již do půl roku, navrhuje přední demokrat Carl Levin. Prezident Bush ale brzký odchod z Iráku odmítá.

Vojáci v Iráku foto: AARON ALLMONAFP

Volební úspěch demokratů se stal katalyzátorem debat o řešení bezútěšné situace v Iráku. V pátek si americký prezident George W. Bush kvůli tomu telefonoval s britským premiérem Tony Blairem, o den později pak v pravidelném rozhlasovém poselství mluvil v souvislosti s Irákem o „hybné síle změn“. A již dnes se má sejít s členy mezistranické, respektovanými osobnostmi tvořené skupiny odborníků hledajících recept na irácké těžkosti.

Právě tento desetičlenný tým s názvem Iraq Study Group vedený bývalým ministrem zahraniční Jamesem Bakerem se nyní dostává do centra iráckých debat. Mezi jeho zvažované návrhy podle deníku The Washington Post patří například uzavření „příměří“ mezi znesvářenými sunnity a šíity, případně diplomatický nátlak na Sýrii a Írán. Obě země totiž mají na dění v sousedním Iráku značný vliv.

Prestiž skupiny vzrostla nejen kvůli tomu, že demokrati, kteří v ní mají společně s republikány zastoupení, uspěli v parlamentních volbách z minulého týdne. Především je to ale proto, že z jejích řad vzešel nový ministr obrany Robert Gates. A právě o něm Bush jako o „hybné síle změn“ v sobotním rozhlasovém projevu mluvil. „Dá naší strategii nový výhled,“ dodal.

Jaké padají návrhy

Z řad demokratů - nikoliv ovšem všech - padá návrh na rychlé stažení vojáků. Bílý dům to odmítá s tím, že by to situaci v Iráku ještě zhoršilo

Expertní mezistranická komise Iraq Study Group zvažuje několik návrhů. Mezi nimi jsou dohoda mezi iráckými šíity a sunnity, intenzivnější výcvik iráckých ozbrojených sil či agresivnější diplomacie vůči Sýrii a Íránu

Britové prý naopak prosazují vstřícnější postoj k Damašku a Teheránu

Americký prezident ovšem odmítá to, co chtějí někteří demokraté - brzký odchod z Iráku. „Musíme začít s postupným stahováním sil během čtyř až šesti měsíců,“ prohlásil například včera v televizi ABC Carl Levin, který by se mohl stát novým šéfem vlivného senátního výboru pro ozbrojené síly.

Dalším, kdo se snaží prosadit změnu v přístupu k Iráku, je britský premiér Tony Blair. I on by měl s členy Iraq Study Group mluvit, a to již zítra prostřednictvím videokonference. Podle deníku The Washington Post o zapojení do debaty „horlivě usiloval“. Kromě Blaira se čeká osobní účast bývalých vysoce postavených demokratů, například exministryně zahraničí Madeleine Albrightové či někdejšího amerického velvyslance při OSN Richarda Holbrookea. Své závěry má expertní komise zveřejnit začátkem prosince.

Blair ovšem měl možnost podělit se o své názory již před zítřejším slyšením. Během pátečního telefonického rozhovoru s Bushem podle informací britského nedělníku The Observer usiloval o to, aby se do řešení iráckého rébusu zapojily i Írán a Sýrie.

Autor: