Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Americký starosta se doma převlékal za ženu. Po zveřejnění záliby médii se zabil

Americký pastor a starosta města Smiths Station Bubba Copeland (3. března 2019) foto: ČTK

Městečko Smiths Station v americké Alabamě oplakává svého starostu Bubbu Copelanda. Ten si vzal život poté, co web 1819 News prozradil intimní detaily z jeho života. Pastor se rád převlékal za ženu a na sítích měl účet se svým ženským alter egem. Psal také erotickou novelu. Podle svých slov tím jen zaháněl stres, na internetu se na něj však snesly výhrůžky a posměch.
  16:38

Konzervativní portál 1819 News text o Copelandovi vydal 1. listopadu. Píše v něm, že úspěšný starosta, obchodník a duchovní baptistické církve má ještě jeden „tajný život“. Na Instagramu si založil účet pod jménem Brittini Blaire Summerlin, kterou představoval jako „kyprou transženu“, a zveřejňoval tam své fotky s make-upem a v ženských šatech.

Ty také v článku jsou. Kromě toho portál přiložil odkaz na Copelandovu erotickou fikci, již politik psal rovněž pod jménem svého alter ega. „Mladý muž posedlý většími ženami se musí stát jednou z nich, a ne ledajakou, ale dvojčetem jeho přítelkyně,“ říká popisek příběhu.

Starosta si podle portálu nepřál, aby se o jeho aktivitách, které „se nikdy nedostaly za hranice jeho domova“, vědělo. Kromě jeho manželky o tom nikdo nevěděl. Vysvětlil, že takto jen zahání stres, kterého má vzhledem k několik funkcím hodně, a že je to jen koníček a fantazie. Necítil se prý jako žena, neplánoval žádné operace a brzy po rozhovoru s redaktory své účty smazal.

„To, co dělám v soukromém životě, nemá nic společného s tím, co dělám ve svém svatém životě,“ uvedl. „Má na to, že jsem starosta, nějaký vliv to, že si někdy vezmu šaty anebo že se nalíčím? Má to vůbec něco společného s tím, jestli jsem starosta nebo jestli jsem pastor?“ hájil se.

Přesto ho brzy zavalily nadávky internetových diskutérů, posměch i výhrůžky. „Omlouvám se za jakékoliv rozpaky, které vyvolal můj soukromý a osobní život. Nemám se za co stydět. Mnoho věcí vytrhli z kontextu,“ řekl na svém posledním kázání. Dva dny po vydání článku spáchal sebevraždu. Bylo mu devětačtyřicet let a zůstaly po něm manželka a tři děti.

Jeho okolí se jej v těch dnech snažilo podpořit a místní policie uvedla, že ho ještě jela zkontrolovat. Ale už bylo pozdě. „Ztratili jsme dobrého muže, a to velmi nesmyslným a tragickým způsobem. Celou komunitu to zlomilo, uvedl bývalý školní inspektor Larry DiChiara, který znal milovaného starostu a pastora přes dvacet let.

„Bude těžké ho nahradit,“ dodal k muži, který se svými spoluobčany prožil například ničivé tornádo z roku 2019, při němž zemřelo několik desítek místních, i pandemii covidu. Copelandovi blízcí kritizují také fakt, že plátek, jehož editor podle listu The New York Times dříve pracoval v krajně pravicovém portálu Breitbart, vydal text bez starostova souhlasu.

A ještě v den jeho smrti vydal další, v němž tvrdil, že některé starostovy příspěvky obsahovaly skutečná jména a fotografie občanů města a že v jeho novele vystupovala postava se stejným jménem, jaké má tamní podnikatelka. „Žijeme ve zlém, zahořklém světě, ve kterém lidé přesvědčení o své pravdě házejí těmi největšími kameny, a 1819 News jsou toho perfektním příkladem,“ poznamenal bývalý demokratický senátor za Alabamu Doug Jones.

Další pak upozorňují na rizika, kterou s sebou nese „vyoutování“ člena LGBT+ komunity bez jeho souhlasu. Velmi osobní rozhodnutí přiznat světu, že má dotyčný odlišnou sexuální orientaci nebo genderovou identitu, by se vždy mělo nechat na daném člověku, dodávají s tím, že předčasné prozrazení může vést právě i k sebevraždě.

Autor: