Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

USA umístí v Austrálii bombardéry B-52. Zvyšujete napětí, láteří Čína

Svět

  10:50
Spojené státy přesunou do Austrálie šest bombardérů B-52 schopných nést jaderné zbraně. Čína na záměr reagovala kritikou USA, které podle ní oslabují regionální mír a stabilitu. Austrálie se také zapojila do společného cvičení letectva USA a Jižní Koreje u Korejského poloostrova.

USA připravují pro letadla zázemí na základně australského letectva v Tindalu v Severním teritoriu. Tindal se nachází jižně od Darwinu, kde od roku 2012 tráví půl roku příslušníci amerického námořnictva podle dohody, již uzavřel bývalý americký prezident Barack Obama s tehdejší australskou premiérkou Julií Gillardovou.

Současný premiér Anthony Albanese pouze potvrdil, že Austrálie s USA spolupracuje a že členové amerického námořnictva působí v Austrálii ve střídavých cyklech, což se týká také Darwinu.

ABC citovala zdroj z amerického letectva, který řekl, že rozmístění bombardérů dá „protivníkům představu o amerických smrtících leteckých zbraních“.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien řekl, že obranná a bezpečnostní spolupráce zemí by „neměla být namířena na nikoho třetího nebo poškodit jeho zájmy“. „Chování USA zvyšuje regionální napětí, závažně poškozuje regionální mír a stabilitu a může vést ke spuštění závodů ve zbrojení. Čína vyzývá ty, jichž se to týká, aby upustili od mentality vyhraješ – prohraješ a studené války, učinili pro mír a stabilitu v regionu něco užitečného a pomohli zvýšit vzájemnou důvěru mezi státy,“ řekl Čao.

Bývalý australský ministr obrany Peter Dutton plán na umístění bombardérů v Austrálii uvítal. „Posiluje to naši bezpečnost v nejisté době,“ řekl.

Podle ABC se předpokládá, že americké ministerstvo obrany vybuduje v Tindalu parkovací prostor pro šest strojů B-52. Bude tam také operační centrum letky, středisko údržby, zásobníky paliva a bunkr k uskladnění munice. Příslušníci australského královského letectva se budou moci připojit k výcviku.

Společné cvičení letectva USA a Jižní Koreje

Zprávy o rozmístění amerických bombardérů v Austrálii přišly v době, kdy USA a Jižní Korea pořádají společně cvičení letectva u Korejského poloostrova. Akce s názvem Vigilant Strom (Ostražitá bouře) se účastní 240 bojových letadel – 140 jihokorejských a 100 amerických. Jde o první společné cvičení po pětileté pauze.

Letectva USA a Jižní Koreje spolu pravidelně cvičily do roku 2017. V roce 2018 však Korea pod tehdejším prezidentem Mun Če-inem z akce odstoupila po setkání amerických a severokorejských lídrů v Singapuru ve snaze zlepšit vztahy s KLDR.

Současná administrativa prezidenta Jun Suk-jola cvičení opět zintenzivňuje ve světle zvýšeného napětí na Korejském poloostrově, kde KLDR v letošním roce provedla 28 odpalů raket. USA, Jižní Korea a Japonsko také varují před možným dalším jaderným testem, který by KLDR mohla provést ve dříve uzavřeném podzemním komplexu.

Do cvičení se zapojila také Austrálie, která vyslala transportní a tankovací letoun KC-30A. Cvičení se podle agentury Jonhap účastní též americké letouny EA-18 určené pro radioelektronický boj a bojové letouny F-35B ze základny na Okinawě v Japonsku. Jihokorejské letouny zahrnují F-35A a F-15K a KF-16.

Bojová letadla obou armád do pátku vzlétnou celkem 1600krát, píše Jonhap.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!