Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ve Spojených státech loni řádilo nejvíce aktivních střelců za dvě dekády

ilustrační snímek foto: Reuters

Ve Spojených státech loni zabíjelo 61 aktivních střelců, nejvíce za posledních 20 let. Při střelbě na veřejnosti loni zemřelo 103 lidí a dalších 140 bylo zraněno.
  7:16

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) definuje aktivního střelce jako osobu, která zabila nebo se pokusila zabít náhodně vybrané lidi na veřejném prostranství. Mezi případy aktivní střelby se naopak nepočítá násilí gangů, přestřelky spojené s drogami nebo domácí násilí.

K aktivní střelbě loni došlo ve 30 amerických státech. Nejčastěji, šestkrát, se střílelo v Kalifornii, ačkoliv má tento stát jeden z nejpřísnějších zákonů pro držení zbraní, píše agentura Reuters. Po pěti incidentech bylo v Texasu a v Georgii. Nejvíce lidí, 10, zemřelo v Boulderu ve státě Colorado.

Zhruba v polovině případů si útočníci vybírali své cíle v obchodních prostorách. Novým trendem jsou střelci, kteří se pokusí během jednoho dne zaútočit na několika místech.

FBI vede tuto statistiku od roku 2000. Podle počtu obětí je loňský rok na sedmém místě. V roce 2020 úřad zaznamenal 40 střelců v 19 státech a 38 obětí. Nižší čísla byla zapříčiněna pandemickými omezeními.

23. března 2021

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat