Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Americké křižníky propluly mezi Čínou a Tchaj-wanem, Peking je v pohotovosti

Americké námořnictvo proplulo s válečnými loděmi USS Chancellorsville a USS Antietam Tchajwanským průlivem. Jednalo se o první takový manévr od návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu na začátku srpna. (28. srpna 2022) foto: Ryan J. Batchelder/U.S. Navy via APAP

Americké lodě propluly mezi Čínou a Tchaj-wanem. Je to první podobný manévr Spojených států po rozsáhlém čínském vojenském cvičení, které bylo reakcí na návštěvu Nancy Pelosiové na ostrově. Peking oznámil, že je připravený reagovat na jakoukoliv provokaci.
  11:06

Sedmá flotila amerického námořnictva v neděli oznámila, že dva její křižníky „propluly koridorem v průlivu, který se nachází mimo výsostné vody pobřežních států“. Manévr podle americké armády dokazuje zapojení Spojených států „ve prospěch svobodného a otevřeného indopacifického regionu“. Námořnictvo označilo pohyb lodí za „rutinní manévr“.

Čínská armáda uvedla, že pohyb amerických lodí sleduje. Dodala, že její jednotky jsou ve vysokém stupni pohotovosti a jsou připravené reagovat na jakoukoliv provokaci.

Křižníky s řízenými střelami třídy Ticonderoga USS Antietam a USS Chancellorsville úžinou propluly poprvé od rozsáhlého vojenského cvičení, které uspořádala Čína u Tchaj-wanu po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů na ostrově. Podle Washingtonu je však cesta Pelosiové pro Peking jen záminkou, aby na Tchaj-wan zvýšil tlak.

Koordinátor Bílého domu pro oblast Indického a Tichého oceánu Kurt Campbell již dříve uvedl, že oblastí proplují americké lodě a proletí americká letadla. Podle něj americké jednotky „budou i nadále plout, létat a působit všude, kde to mezinárodní právo umožňuje“.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

V oblasti panuje dlouho napětí i mezi USA a Ruskem:

Autoři: ,