Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA ukončí program dočasného pobytu desítek tisíc Haiťanů

Svět

  9:20
WASHINGTON - Spojené státy ukončí v polovině roku 2019 program, který dosud umožňoval dočasný pobyt v zemi téměř 60 tisíc občanů karibského státu Haiti. Podle agentury AP to v úterý oznámilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Washington ochranný program vytvořil po ničivém zemětřesení, které postihlo Haiti v roce 2010.
Donald Trump (ilustrační snímek)

Donald Trump (ilustrační snímek) foto: Reuters

Životní podmínky na Haiti se podle amerického ministerstva významně zlepšily, administrativa prezidenta Donalda Trumpa se proto rozhodla prodloužit platnost programu už jen jednou a to do 22. července roku 2019. Haiťané žijící ve Spojených státech by tak měli mít podle úřadu dostatek času na to, aby se připravili na návrat do vlasti.

Lagerfeld spílá Merkelové. Imigranty pobývající v Německu nazval nejhoršími nepřáteli Židů

Podle odpůrců rozhodnutí se podmínky na Haiti nezlepšily dost na to, aby mohly Spojené státy občany ostrovní země deportovat ze svého území.

O prodloužení platnosti programu před časem Washington požádal i haitský prezident Jovenel Moise. Aktuální poslední prodloužení programu, který by jinak vypršel na konci roku, by mělo poskytnout podle Washingtonu dostatek času na přípravy na návrat asi 58 700 lidí i samotnému Haiti.

Spojené státy už na počátku listopadu oznámily, že v lednu 2019 ukončí program, který umožňoval 5000 Nikaragujců na základě dočasného povolení k pobytu žít takřka dvě desetiletí v USA. O osudu obdobného programu pro 86 tisíc občanů Hondurasu se rozhodne do července příštího roku. Už příští rok by měl skončit program chránící před deportací občany Súdánu, v polovině roku 2019 vyprší platnost obdobného programu pro občany Jižního Súdánu.

Zemětřesení z roku 2010 na Haiti, které je jednou z nejchudších zemí světa, zabilo na čtvrt milionu lidí. Teprve letos v říjnu OSN ukončila svou misi na západní části ostrova Hispaniola, o který se Haiti dělí s Dominikánskou republikou. Na vrcholu mise v jejích řadách působilo až 10.000 pracovníků.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat