Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nenápadná pomsta za drony. Kyjev dostal přes milion nábojů zabavených Íránu

Muž střílející z kalašnikovu foto: Profimedia.cz

Rusko se při útocích na Ukrajinu dlouho spoléhá na drony vyrobené v Íránu. Nyní budou ukrajinské síly proti ruským jednotkám používat náboje zabavené americkými loděmi právě Teheránu. Íránské Islámské revoluční gardy je používaly k vyzbrojování húsíjských povstalců v jemenské občanské válce.
  21:17

Lodě amerického námořnictva zabavily 1,1 milionu nábojů z plavidla, které je vezlo v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Centrální velení americké armády potvrdilo, že náboje ráže 7,62 mm převezlo na Ukrajinu.

Pátá flotila amerického námořnictva se sídlem na Blízkém východě a její spojenci zachytili mnoho lodí, o nichž se předpokládá, že převážejí zbraně a munici z Íránu do Jemenu na podporu Íránem podporovaných Húsíů.

Zásilku, nyní odeslanou na Ukrajinu, zabavily námořní síly Centrálního velitelství v prosinci na plavidle, které velení popsalo jako „dhow“, tradiční dřevěnou plachetnici, kterou používaly Islámské revoluční gardy.

Munice ráže 7,62 mm je standardním nábojem pro útočné pušky kalašnikov sovětské éry a jejich četné deriváty. Ukrajina jako bývalá sovětská republika stále spoléhá na kalašnikov u mnoha svých jednotek.

„Je to poprvé, co byly zadržené zbraně předány Ukrajině,“ uvedla mluvčí Centrálního velitelství kapitánka Abigail Hammocková.

USA oficiálně zabavily munici 20. července 2023 "prostřednictvím civilních nároků na zabavení, které ministerstvo spravedlnosti uplatnilo vůči íránským Islámským revolučním gardám“. Nezávislí experti, západní země a odborníci OSN vystopovali komponenty zabavené na palubě zpět do Íránu.

Volodymyr Zelenskyj uděluje vyznamenání příslušnici armády při návštěvě pozic ukrajinských vojáků na frontě. (3. října 2023)

Zbrojní embargo OSN zakazuje dodávky zbraní Húsíům od roku 2014. Írán trvá na tom, že tento zákaz dodržuje, přestože již dlouho dodává Húsíům pušky, raketové granáty, rakety a další zbraně po moři.

„Po téměř desetileté válce v Jemenu platí křehké příměří, ale Írán nadále dodává Húsíům smrtící pomoc,“ řekl generálporučík Alexus G. Grynkewich, velitel Centrálního velitelství vzdušných sil USA. Podle něj to představuje velkou hrozbu pro nalezení trvalého míru v Jemenu.

I když se zásilka více než milionu kusů munice do ručních palných zbraní zdá velká, bledne ve srovnání s celkovým množstvím, které Spojené státy zatím na Ukrajinu poslaly od zahájení ruské invaze v únoru 2022. USA doposud Kyjevu poskytly více než 300 milionů kusů munice do ručních zbraní a granátů. Celková vojenská pomoc dosáhla téměř 44 miliard dolarů.

Další americké financování ukrajinské války nebylo zahrnuto do provizorního opatření, které minulý víkend zabránilo vládnímu „shutdownu“. Po sesazení republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho není jasné, zda se budoucímu lídrovi podaří získat dostatečnou podporu stranických zastánců tvrdé linie, kteří se staví proti posílání dalších peněz na Ukrajinu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!