Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za „umírající Rusy“ se senátor Graham dostal na ruský seznam hledaných

Svět

  10:04aktualizováno  13:52
Ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob vlivného amerického senátora Lindseyho Grahama. O den dříve šéf ruského vyšetřovacího výboru, tedy federální kriminální ústředny, Alexandr Bastrykin nařídil zahájit trestní řízení za jeho „rusofobní výroky“, podle kterých údajně schvaloval zabíjení Rusů s tím, že to jsou „nejlépe utracené peníze“ USA.

Na sestříhaném videu z pátečního setkání Grahama s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, které zveřejnila kancelář ukrajinské hlavy státu, bylo slyšet, jak Graham říká, že „Rusové umírají“ a následuje výrok, že americká podpora jsou „nejlepší peníze, které jsme kdy utratili“.

Podle agentury Reuters nicméně tato dvě vyjádření spolu nesouvisela. Kancelář ukrajinského prezidenta podle ní později zveřejnila kompletní Grahamovy výroky; senátor mimo jiné pronesl: „Byly doby, kdy jsme v Americe takto bojovali, do posledního člověka, buď budeme svobodni, nebo zemřeme.“

„Teď jste svobodní. A my budeme,“ odvětil Zelenskyj. „A Rusové umírají,“ poznamenal Graham, načež Zelenskyj podle Reuters odpověděl: „Ano, ale oni přišli na naše území. My na jejich území nebojujeme.“

Podle jiných výkladů zachyceného hovoru senátor dokonce ani nepronesl slovo „dying“, ale pouze „down“ – ve smyslu, že Rusové prohrávají.

Graham podle Reuters při setkání se Zelenským v Kyjevě hovořil o nejlépe utracených penězích v reakci na hostitelovy díky za americkou vojenskou pomoc v hodnotě 38 miliard dolarů (téměř 840 miliard korun) od začátku ruské invaze.

Na zveřejněné video reagoval například mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který Grahamova slova odsoudil. Bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady, označil Grahama za „starého blázna“.

Americký senátor na kritiku reagoval mimo jiné prohlášením, že pokud Medveděv chce, aby Rusové na Ukrajině neumírali, Moskva by měla invazi zastavit a své vojáky stáhnout. Uvedl také, že pouze pochválil kuráž Ukrajinců při jejich odporu proti ruské invazi. Washington podporuje Kyjev mimo jiné dodávkami zbraní. Republikán z Jižní Karolíny, který je znám svými jestřábími názory na zahraniční politiku, je otevřeným zastáncem větší vojenské podpory Ukrajiny v jejím boji proti Rusku.

Ruský vyšetřovací výbor v neděli uvedl, že zahajuje vyšetřování Grahamových výroků, aniž by upřesnil, z jakého trestného činu je podezřelý. Rusko už dříve zařadilo desítky amerických úředníků a volených politiků na seznamy osob, kterým zakázalo vstup do země, ale jen zřídka usilovalo o zatčení vysokých amerických činitelů, podotkl Reuters.

Autoři: ,

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...